Model Portföy / Yatırım Finansman – (24.05.2022)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarından itibaren satış baskısına maruz kaldı. 2400,0 direnci üzerinde tutunamayan BIST100 günü %0,36 değer kazancıyla 2380,9 puanla tamamladı. Güne hafif negatif açılışla başlamasını beklediğimiz endekste 2360,0 ve 2345,0 desteklerini takip edeceğiz. Olası yükselişlerde 2410,0 ilk direnç olmak üzere 2430,0 hedeflenebilir.

 Dolar/TL ise, dün dolar endeksinin geri çekilmesiyle 10 günlük hareketli ortalama 15,68’e kadar düşüş kaydetti. Bu seviye üzerinde tutunmayı başaran kurda 16,00 direncini takip etmeye devam edeceğiz. 16,00’nın geçilmesi halinde 16,40-16,50 bandına yükseliş hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde 15,70 destek olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) devam ederken IMF Başkanı Georgieva açıklamalarda bulundu. 2022’nin zor bir yıl olacağını belirten Georgieva, bir çok ülkede emtia fiyatlarının artmasını beklediğini söyledi. Georgieva, Ukrayna ekonomisinin bu yıl en az yüzde 35-40, Rusya ekonomisinin ise yüzde 11,5 ile daralma resesyona girmesinin beklendiğini, Mısır, Sri Lanka ve Lübnan gibi ekonomilerde ekonomik zorlukların hissedildiğini belirtti.

 Atlanta Fed Başkanı Bostic, Fed’in önümüzdeki iki toplantıda 50’şer baz puanlık faiz artışı yapmasının ardından faiz artışı döngüsünü Eylül ayında durdurmasının makul olabileceğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde Powell’ın açıklamaları da agresif faiz artışına gerekmediği sürece gidilmeyeceği mesajı içeriyordu. Ancak bunun için enflasyonda makul geri çekilmeler görülmesi gerektiğini de belirtmişti. Piyasalarda sert satışların önüne geçilebilmesi için zaman zaman Fed üyelerinden güvercin açıklamalar olumlu karşılanmakta.

 Yurtdışı veri gündeminde mayıs ayı için öncü imalat, hizmet ve bileşik PMI verileri öne çıkıyor. Almanya’da 10:30’da, Euro Bölgesi’nde 11:00’de, ABD’de 16:45’te PMI’lar açıklanacak. ABD’de ayrıca yeni konut satışları (17:00) takip edilecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, küresel borsalarda yüksek volatilite devam ediyor. Dün %2’lere varan yükselişler görülen ABD borsalarında, vadeli endeks kontratları bu sabah %1.5’lere yakın kayıplara işaret ediyor. Asya piyasalarında da negatif hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor. Dax vadelisi %0,5 negatif tarafta.

 EUR/Dolar ise, ECB başkanı Lagarde’ın açıklamaları ile dün 1,07 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Ardından 22 günlük hareketli ortalama 1,0547’ye kadar geri çekilmiş olsa da toparlanmayı başaran paritede 1,0750’ye yükseliş ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde 1,05 destek olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!