Model Portföy / Yatırım Finansman – (17.04.2023)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe hafif pozitif açılışla başlayan endeks, seans boyunca zayıf bir görünüm sergiledi. 5 günlük hareketli ortalama altında kapanış gerçekleştiren BIST100, günü %0,83 değer kaybıyla 5092,8 puanla tamamladı. BİST100 endeksinde teknik olarak 5080, 5000 ve 4900 destek olarak öne çıkarken, yükselişte 5250, 5350 ve 5500 dirençleri takip edilebilir. Türkiye 5 yıl vadeli CDS primleri güne 526 puandan başlıyor.

 Dolar/TL, Cuma 19,36 seviyesinden kapanış gerçekleştirmesinin ardından sabah saatlerinde 19,53-19,56 bandını test etti. An itibariyle de kapanış fiyatına paralel işlem görmekte. Yükseliş trend kanalı üst bandı 19,55’i direnç olarak izleyeceğiz. Olası geri çekilmelerde 19,30 ilk destek olmak üzere 19,00’a düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD bankalarının gerçekleşen son krizden sonra daha tedbirli hale gelmelerinin büyük olasılık olduğunu ve kredileri daha da sıkılaştırabileceklerini söyledi. Kredi kısıtlamasının, Fed’in yapması gereken daha fazla faiz artırımının yerine geçebilecek bir kredi kısıtlamasına yol açacağını dile belirtti. Ancak Yellen, bu alanda ekonomik görünümünü değiştirecek nitelikte önemli bir şey görmediğini söyledi. Öte yandan Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, bankacılık sektöründeki çalkantı sonrası sıkılaşan kredi koşullarının Fed’in enflasyonu düşürme hedefine katkı sağlayabileceğini söyledi.

 Yurtiçi veri gündeminde Mart ayı konut satışları (10:00) ve merkezi hükumet bütçe dengesi (11:00) takip edilecek.

 Yurtdışında ABD’de ise bugün New York Fed’in Nisan ayı imalat endeksi (15:30) ve NAHB konut piyasası endeksi (17:00) öne çıkmakta.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Geçtiğimiz hafta ABD’de enflasyon göstergelerinde baskının azalmasıyla birlikte Fed endişeleri de hafifledi. Resesyona dair beklentiler yine veri akışıyla hareketlense de ABD’de bankacılık krizini konuştuğumuz ilk çeyreğe dair banka finansalları olumlu. Şu aşamada dışarıda riskleri dengeli görmekteyiz. Yakın dönemde endekslerin yönünü açıklanacak finansallar belirleyecek. Asya piyasalarının geneli pozitif tarafta. Avrupa ise açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor.

 EURUSD, Cuma 1,10 seviyesi altında kapanış gerçekleştirmesine rağmen kısa ve orta vade hareketli ortalamalar üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Yükseliş trend kanalı üst bandı 1,1250’i sonraki hedef olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde 1,0880 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten