Model Portföy / Yatırım Finansman – (12.05.2022)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne pozitif açılışla başlamasının ardından, 2050,0 direnci üzerinde kalamayarak satış baskısıyla karşılaştı. ABD enflasyon datası ardından satışların derinleştiği BIST100, günü %1,45 değer kaybıyla 2453,9 puanla tamamladı. Güne satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 2430,0’u destek olarak takip edeceğiz. Bu seviye altında 2400,0 yeniden test edilebilir. Olası yükselişlerde 2475,0 ilk direnç olmak üzere 2500,0 yeniden hedeflenebilir.

 Dolar/TL ise, güçlü duruşunu sürdürüyor. 15,40 direncini yakından takip edeceğimiz kurda, bu seviye üzerinde kalınması halinde trend kanalı üst bandı 16,00 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde 15,20 ilk destek olmak üzere 15,00’e düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD’de dün açıklanan nisan ayı enflasyon verisi beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinin ardından Fed’in üzerinde daha agresif parasal sıkılaştırma baskısı oluşsa da, banka üyelerinden gelen açıklamalar ABD Merkez Bankası’nın mevcut yönlendirmesine devam edebileceği yönünde. St. Louis Fed Başkanı James Bullard planlara sadık kalacaklarını belirterek son toplantıda 50 baz puan faiz artırdıklarını ve bunu gelecek toplantılarda yapmayı planladıklarının altını çizdi. Federal fonlama vadeli piyasalarına bakıldığında, yatırımcıların da 75 baz puanlık faiz artışını henüz fiyatlamadığı anlaşılıyor. Ancak dünkü enflasyon verisi sonrası yatırımcılar haziran ve temmuz aylarının yanı sıra eylül ayında da ilave bir 50 baz puanlık faiz artışını fiyatlamalarına dahil ettiler. ABD piyasalarında görülen zayıf seyrin bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

 Yurtdışında Dün TÜFE verileri açıklanan ABD’de ise, bugün de Nisan ayı ÜFE verileri takip edilecek (15:30). ÜFE’de aylık %0.5 artışa karşın yıllık ÜFE’nin %11.2’den %10.7’ye gerilemesi bekleniyor. G7 ve NATO Dışişleri Bakanları Almanya’da dört günlük bir toplantı serisi için bir araya gelecekler. Toplantılarda, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda ilerleme bekleniyor. Rusya’nın, bu iki ülkenin NATO üyeliğine karşı tutumu nedeniyle buradaki süreç önemle takip edilmeli.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD’de, yıllık TÜFE yedi aylık yükseliş serisi sonrasında ilk kez gerileme gösterdi, ancak beklentilerin üzerinde kalması ABD borsalarında satışların devam etmesine neden oluyor. ABD piyasalarında %3’e varan kayıpları sonrasında vadelileri bu sabah yatay, ancak Avrupa vadelileri ve Asya’da baskı devam ediyor.

 EUR/Dolar ise, dünkü ABD enflasyon datası ardından zayıf görünüm sergilese de yatay seyrine devam ediyor. 1,05’i destek olarak izleyeceğimiz paritede 1,0470’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde 1,0650 direnç olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!