Migros Yorumu / Şeker Yatırım – (27.02.2016)

Migros Hisse Yorumu

Migros, çok formatlı mağazacılık ile gıda perakendeciliği sektöründeki yüksek oranlı büyümeden maksimum oranda faydalanmak için yapılanmış durumda.

Şirket, müşteriye yakınlık avantajı ve yüksek büyüme potansiyeli sunan yüksek-indirim mağazacılığı segmentinde Migros-Jet markasıyla büyürken (Danışmanlık şirketi Deloitte’a göre, organize perakendecilik toplam perakende pazarının %55’ini oluşturarak, bu alanda büyüme potansiyelinin varlığına işaret ediyor), Macro mağazalarının ithal ürün portföyü ve bu portföye uygun konumlandırılan mağazaları sayesinde yüksek kârlılıkta satış yapabiliyor ve süpermarket mağazalarında kârlılığı yüksek taze ürün satışı noktalarını ve gıda-dışı ürün portföyünü yeniden yapılandırarak daha kârlılık odaklı bir yapıya geçiş yapabiliyor. Şirket’in mağaza sayısı 2015 yılında 1.363 adede yükselirken, 3Ç15 sonuçları yıllık bazda kıyaslandığında, TL’deki değer kaybının etkisiyle net finansal giderler 375,1 milyon TL’ye (3Ç14: 31,6 milyon TL) yükselerek 345 milyon TL net zarar oluşmasına yol açmıştır. Net finansal giderlerin içindeki kur farkı geliri/gideri, 30 Eylül itibariyle 738,6 milyon Euro olan kredilerin dönem sonlarında değerlemesi sonucu oluşmaktadır. 2015 yılı net satışlar ve FAVÖK tahminimiz sırasıyla 9,4 milyar TL (yıllık bazda +% 16,2) ve 555 (yıllık bazda +%13,2) milyon TL seviyelerinde bulunuyor. Seçimlerin ardından siyasi belirsizlik içeren durumun ortadan kalkmış olmasıyla TL’nin değerinde stabilizasyon oluşmasını ve bu durumun, kurlar yükseldiğinde aşırı satış gerçekleşen Migros hissesinin daha olumlu bir seyir izlemesini desteklemesini bekliyoruz. Buna ek olarak, kurlardaki hareketliliğin azalması ve Şirket’in düzenli geri ödemelerinin de etkisiyle Net Borç/FAVÖK rasyosunun 2015 yılında 3,02x, 2016’da 2,42x ve 2017 yılında 1,72x olmasını bekliyoruz. Buna ilaveten, Anadolu Endüstri Holding (AEH), MH Perakendecilik A.Ş.’nin %80,5’ini alarak Migros’un tamamı için %40,25 ile özel sermaye şirketi BC Partners ile eşit paya sahip olmuştu. AEH’nin 1 Mayıs-31 Ekim 2017 tarihleri arasında kullanabileceği ek “satın alma opsiyonu” bulunuyor. Buna göre, Anadolu Endüstri Holding MH Perakendecilik A.Ş.’deki %19,5’lik hisseyi de alabilir. BC Partners’ın ortalama yatırım süresinin 4,5 yıl olduğunu ve yerli yatırımcı olarak AEH’nin Migros’un yönetimini kısa vadeli kâr ve çıkış stratejisiyle hareket eden bir özel sermaye fonuyla paylaşmak yerine, Migros’un uzun vadeli hedeflerine yatırım yapmak isteyeceğini ve bunun için kontrolü almak isteyeceğini düşünüyoruz.

Bu beklentiler ile Şirket için “AL”tavsiyemizi ve 24,50 TL olan hedef fiyatımızı koruyoruz.

Şeker Yatırım 2016 Mart Aylık Bülteni

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN