Migros Hisse Yorumu / Yapı Kredi Yatırım – (16.01.2023)

Devam eden yukarı yönlü düzeltme

Öneri AL
Kapanış Fiyatı TL128.00
Hedef Fiyat TL200.00
Potansiyel Getiri 56%

Daha yüksek enflasyon varsayımlarımızı ve şirketin başlangıçta beklediğimizden daha güçlü nakit akışı performansı ışığında MGROS için hisse başına hedef fiyatımızı 200.0 TL’ye yükseltiyor (önceki 84,0 TL) ve “AL” tavsiyemizi yineliyoruz. Daha düşük fonlama maliyetleri ve faaliyet kaldıracıyla elde edilen kazançların bir karışımı olan son çeyrek finansallarındaki iyileşmenin önümüzdeki çeyreklerde devam etmesini bekliyoruz. Migros’un online yatırımlarla güçlendirdiği çok kanallı büyüme stratejisini ve süpermarket segmentindeki rakipsiz konumunu, ve son bir yılda %9 marjla güçlü serbest nakit yaratarak büyümesini beğeniyoruz. Hisse, inceleme kapsamımızda 2022’de endeksi geride bırakan tek gıda perakendecisi olmasına rağmen, bize göre hâlâ cazip çarpanlarla işlem görüyor.

Güçlü bir 2022 yılı geride kaldı. %102’lik mevcut 2022 gelir artışı tahminimiz, şirketin öngörüsünün üst sınırından biraz daha yüksek ve 2022’nin başındaki ilk tahminimizin yaklaşık %50 üzerinde. Güçlü gelir performansının ana itici güçleri, rekabetçi fiyatlarla ve servisle pazar payı kazançları, güçlü bir turizm sezonu ve büyüyen online iş kolu oldu. %8,6 olan VAFÖK marjı tahminimiz de 2021’den 60 baz puan yüksek ve bu da yıllık marj kaybı olmadığına işaret ediyor.

Marj zorlukları 2023’te daha ağır. (i) Tüketicilerin artan fiyat hassasiyetiyle düşük marj sağlayan ürünlere yönelim (ii) artan işletme giderleri ve (iii) fiziksel genişlemede yavaşlama olmaması, 2023’te marjlar üzerinde, daha az elverişli fiyatlandırma ortamından dolayı 2022’e göre daha baskın olabilecektir. Gösterge faiz oranlarındaki artış da net karı daha çok baskılayacaktır.

Güçlü nakit üretimi. Migros, son üç yılda,13 milyar TL kümülatif SNA üretti ve net nakde geçti. Marj kayıplarının nakde olumsuz etkisini, NİS uygulamaları ile hafifletilebilecek Migros’un, heyecan verici büyüme adımlarını ilave borçlanmadan finanse edebileceğini ve kar payı dağıtmaya da başlayabileceğini düşünüyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Yatırım