Para & Borsa

Migros Hisse Yorumu / Tacirler Yatırım – (13.11.2017)

Migros Hisse Yorumu

Tavsiye: AL
Hedef fiyat TL33
Getiri potansiyeli 17%

Yeniden yapılandırma hızlı şekilde devam ediyor

Migros 3Ç17’de beklentilerin üzerinde ve 3Ç16 seviyesine yakın FAVÖK marjı açıkladı (%6,8). Satın alımlardaki ana yapılandırmaların tamamlanması sonrası Kipa’nın brüt marjında gözlemlenen iyileşme, konsolide FAVÖK’ü destekledi. Migros yönetimi Kipa mağazalarının yenilenmesiyle ilgili tek seferlik giderlerin 2018’de devam edeceğini belirtse de, Kipa satın alımı sonrası Migros’un finansallarındaki toparlanmanın önceki beklentilerimizden daha hızlı gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle modeldeki tahminlerimizi hafif yükselttik. Ayrıca gayrimenkul satışı ve operasyonel toparlanmanın etkisiyle borçlanmadaki azalmanın daha hızlı gerçekleşebilmesi orta vadede katalizör etkisi gösterecektir. Hedef fiyatı %18 artışla 33TL’ye yükseltiyor (önceki 28TL) ve tavsiyemizi “AL” olarak güncelliyoruz.

Güçlü sonuçlar sonrası tahminlerimizi yukarı revize ettik – Beklentilerin üzerinde gerçekleşen 3Ç17 sonuçları ve Migros yönetiminin yıl sonu tahminlerde yaptığı yukarı revizyonlar sonrası tahminlerimizi güncelledik. 2017 ve 2018 yıllarında sırasıyla %38 ve %16 ciro büyümesi öngörüyoruz. Enflasyonist katkı ve Migros’un metrekare bazında cirosundaki hızlı iyleşmeyle daha yüksek büyümelerin mümkün olduğunu düşünüyoruz. 2017 ve 2018 FAVÖK marjı beklentilerimizi de 60 ve 70 baz puan artışla, sırasıyla %5,1 ve %5,6 seviyelerine yükseltiyoruz. Modelimiz ayrıca güncel makro tahminleri de dahil ederken EUR’nun TL’ye karşı tahmini daha yüksek oranda güçlenmesi 2018’de önceki beklentimize göre daha yüksek kur farkı gideri oluşmasına neden olacaktır.

Kipa satın alımı sonrası gelişmeler – Migros yönetimi Migros ve Kipa bünyesindeki ERP sistemlerinin birleştirildiğini ve 3Ç17 itibariyle satın alımlarda sinerji yaratılmaya başlandığını belirtti. Tedarik zincirindeki yapılandırma, Kipa mağazalarında 3Ç17’de görülen ciddi brüt marj iyileşmesini açıklamaktadır. 162 Kipa mağazası arasındaki 4 mağazada yenileme başlamakla birlikte, diğer mağazalardaki restorasyonun önümüzdeki dönemde tek seferlik giderlere yol açabileceği ve bu nedenle faaliyet giderlerindeki iyileşmenin daha uzun süreceği belirtilmektedir. Şirket bu doğrultuda Kipa satın alımı sonrası Migros’un önceden elde ettiği marj seviyelerinin yakalanma süresinin iki yılı bulabileceğini tekrarladı. Ayrıca şirket Migros ve Kipa’yı birleştirmek için acele edilmeyeceğini ve potansiyel gayrimenkul satışlarının düşünüldüğünü açıkladı.

İnorganik büyüme imkanları araştırılmaya devam ediyor – Migros yönetimi Makro Market’in potansiyel satın alınmasıyla ilgili basında çıkan haberleri yalanlamasına rağmen, inorganik büyüme fırsatlarını araştırdıklarını yineledi. Bilindiği üzere Makro Market 253 mağazayla faaliyet göstermekte ve son dönemde finansal güçlük yaşamaktadır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.


Etiketler: , , , , , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx