Migros Hisse Yorumu / Oyak Yatırım – (25.10.2016)

Migros Hisse Yorumu

Yükseliş Potansiyeli: 29%

Hisseyi neden beğeniyoruz?

Migros’un 2016 yılı ilk yarı yılında açıkladığı %20’ye yakın satış büyümesi, şirketin yatırımlarının karşılığını alarak Pazar payını artırmaya devam ettiğini göstermektedir. Sene başında uygulanan asgari ücret zammına rağmen, bunun Migros’un kar marjlarına etkisi beklendiği kadar olumsuz olmamıştır. Diğer yandan, Migros’un yakın zamanda açıkladığı Kipa satın alması, hissedarlar için değer yaratma potansiyeli taşımaktadır. Migros, Kipa’nın %95.5 hissesi için 302 milyon TL ödeyecek olup, işlemde ciro çarpanı yaklaşık 0.23x seviyesinde gerçekleşmiştir. Özellikle Kipa’nın sahip olduğu ve yaklaşık 300 bin metrekare kiralanabilir alan sunan gayrimenkul portföyu göz önüne alındığında, işlem fiyatının Migros icin uygun seviyede oldugunu düşünüyoruz. Migros kendi mağaza ağı ile Kipa’yı entegre ederek, Kipa’nın mağaza alanlarını optimize ederek ve maliyetleri düzenleyerek, Kipa’nın karlılığını Migros ile benzer seviyelere taşımayı hedeflemektedir. Ayrıca Kipa’nın gayrimenkul portföyünün incelenmesi sonrası elden çıkartılabilecek varlıklar ile Migros’un nakit yaratma ve borçluluğunu azaltma potansiyeli de doğacaktır.

Potansiyel Katalistler

Çeyreksel sonuçlar, Kipa satın alması öncesi/sonrası planların netleşmesi, olası varlık satışına yönelik haberler.

Aşağı/Yukarı Yönlü Riskler

Migros’un ağırlığı Euro cinsinden olmak üzere yaklaşık 1.7 milyar TL net borcu bulunmaktadır. TL’deki değer kaynı hisse için bu nedenle risk yaratabilir.

Değerleme

MGROS hisseleri için hedef fiyatımız 23.00 TL seviyesindedir.

Oyak Yatırım Portföy Önerileri Raporu için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN