Migros Hisse Yorumu / Anadolu Yatırım – (10.12.2014)

Anadolu Yatırım hisse tavsiye raporunda Migros’u değerlendirerek 12 aylık hedef fiyat belirledi. Anadolu Yatırım araştırma kapsamına aldığı hisse için şu analizi yaptı:

“MGROS’u 26,61 TL hedef fiyat (12 aylık) ve “AL” tavsiyesi ile araştırma kapsamımıza alıyoruz…

Mevcut mağazaların ve yeni mağaza açılışlarının katkısıyla büyüme yolunda ilerleyişini sürdüreceğini düşündüğümüz Migros’u, güçlü büyüme hikâyesi ile beğeniyoruz. Demografik özellikler nedeniyle Türkiye perakende sektörünün büyümesini sürdüreceğini, özellikle de organize FMCG pazarının (hızlı tüketim ürünleri) söz konusu büyümeden aldığı payın giderek artacağını düşünüyoruz. Büyüme potansiyeli, teknolojik altyapı yatırımları ve sektördeki güçlü konumu ile Migros’un organize FMCG pazarındaki payının artmasını bekliyoruz. Migros’un organize FMCG pazarındaki payı 3Ç13’de %15 seviyesinde iken, 3Ç14’de %15,5’e yükselmiştir. Toplam FMCG pazarındaki payı ise %5,8 seviyesindedir (3Ç13’de %5,7).

Ortaklık hikâyesi, katalizör olmaya devam edecek…

Migros’un %80,51’ine sahip ana hissedarı MH Perakendecilik (nihai ana ortak BC Partners) ile Anadolu Endüstri Holding arasında Migros’un %40,25’ini temsil eden hisselerinin satın alımına ilişkin müzakere sürecinin Ocak/2015 sonuna doğru sonuçlanması beklenmektedir. Türkiye perakende sektörünün güçlü oyuncularından olan Anadolu Grubu’nun, Migros’a ortak olması olasılığını yüksek buluyoruz. Ülke ve sektör dinamiklerini iyi bilen Anadolu Grubu’nun uzun vadeli stratejik ortak olması, Migros’un büyüme hikâyesinin önemli yönlendiricilerinden olacaktır diye düşünüyoruz.

Değerleme…

Şirket hisselerinin değerlemesinde İndirgenmiş Nakit Akımları (İNA) ve global benzer şirket karşılaştırması yöntemini kullandık. İNA’ya %80, global benzer şirket karşılaştırmasına %20 ağırlık verdik. İNA’da kullandığımız risksiz faiz oranı %9, risk primi %5,25, beta 0,93 ve uç değer büyüme oranı %6’dır. Ağırlıklı Ortalama Sermaye Maliyeti (AOSM) %13,8 olmuştur. İNA modeline göre 12 aylık tahmini piyasa değeri 5,1 mr TL olup, hisse başına 28,74 TL’ye tekabül etmektedir. Global benzer şirket karşılaştırmasında gelişmiş/gelişmekte olan ülke piyasalarında işlem gören benzer şirketlerin FD/FAVÖK medyanını baz aldık. Buna göre 12 aylık tahmini piyasa değeri 3,2 mr TL olmuştur. Ağırlıklandırılmış değerleme tablosuna göre ise (%80-INA, %20-Global benzer şirket karşılaştırması) 12 aylık hedef fiyat tahminimiz 26,61 TL olup, son kapanış fiyatına göre %21 prim potansiyeli sunmaktadır.

Riskler…

Mağaza büyümesinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi, hedef fiyatımıza yönelik yukarı yönlü risklerin başında gelirken, Anadolu Endüstri Holding ile olan müzakerelerin olumsuz sonuçlanması ve pazardaki rekabetin kızışması aşağı yönlü riskler arasında yer almaktadır. AVM, Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazaların Kuruluş ve Çalışma Esaslarına Dair Kanun Teklifi’nin yasalaşması, şirket için aşağı yönlü bir diğer risk olacaktır. Migros’un 9A14 itibariyle özel markalı ürünlerin toplam ciro içindeki payı %20 seviyesinde olup, taze gıdayı dışladığımızda bu oran %5’ler seviyesindedir. Uzun vadede bu oranın %10’lara ulaşmasını bekliyoruz. Tasarının yasalaşması halinde söz konusu oranın düşük olması sebebiyle ilgili maddenin etkisinin nötr olacağını, ancak mağazalara mesai ayarlaması gelmesi halinde ise olumsuz olacağını tahmin ediyoruz.”

Anadolu Yatırım

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir