Mavi Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (8.05.2023)

Tavsiye: Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY183.00
Son kapanış, TL/hisse TRY104.20
Yukarı potansiyel %76

Yatırım teması

Mavi, 2022’de pandemi döneminde ertelenen harcamaların etkisi, negatif faizlerin tüketimi desteklemesi, rekabet avantajları sayesinde pazar payı kazanımları, uluslararası operasyonların güçlü katkısı ve online operasyonların büyümeye devam etmesi sayesinde oldukça iyi bir yıl geçirdi. 2023 yılında düşen enflasyonun etkisiyle normalleşme beklemekle birlikte özellikle yılın ilk yarısında ücret zamlarının da etkisiyle büyümenin görece güçlü kalmaya devam edeceğini, satışların 2023 yılında %69 büyüyeceğini öngörüyoruz. Görece stabil TL beklentimiz nedeniyle Türkiye operasyonlarının yurtdışı operasyonlara göre daha güçlü katkı vermesini bekliyoruz. Bir çok şirket için 2022 yüksek maliyetler nedeniyle marjların daraldığı bir yıl olsa da, Mavi’nin FAVÖK marjı maliyet artışlarının güçlü talep nedeniyle fiyatlara yansıtılabilmesi ve büyümenin sağladığı operasyonel kaldıraç etkisiyle 330 baz puan iyileşerek tarihi yüksek %19,4’e ulaşmıştı (UFRS-16 öncesi). Ancak 2023 yılında, özellikle yılın ilk yarısında, hammadde maliyetlerindeki artış ve geçen sene yüksek baz etkisi nedeniyle brüt marjın baskılanacağını, ancak pamuk başta olmak üzere hammadde fiyatlarında yaşanan geri çekilmenin yılın ikinci yarısında marj baskısını azaltacağını düşünüyoruz. Personel, enerji ve enflasyonu geriden takip eden kira giderlerindeki artışa rağmen büyümenin yaratacağı operasyonel kaldıraç etkisi sayesinde faaliyet giderleri/satışlar oranındaki baskının sınırlı kalacağını öngörüyoruz. 2023 yılında 140 baz puanlık marj daralması ile %59 FAVÖK büyümesi öngörüyoruz.

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler

Güçlü finansallarının açıklanması, pamuk fiyatında düşüş eğiliminin devam etmesi ve risk algısında iyileşme hisse performansını olumlu etkileyebilecek faktörler olarak görünüyor. Diğer taraftan talebin yavaşlaması en önemli risk faktörü olarak öne çıkıyor.

Değerleme

Güncel hedef değerimiz 183TL’ye %76 gibi oldukça yüksek getiri potansiyeli sunan hisse için Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyemizi yineliyoruz. Hisse, 2023 tahminlerimize göre 4,7 F/K ile uluslararası benzerlerine %60 iskonto ile işlem görüyor.

Kaynak: Ak Yatırım