Mavi Giyim Hisse Yorumu / Halk Yatırım – (22.09.2021)

Salgın öncesi döneme güçlü dönüş

AL
Hisse Fiyatı: 61,75 TL
Hedef Fiyat: 90,00 TL
Getiri Potansiyeli: %46

Mavi Giyim hissesi için 66,80 TL seviyesinde bulunan 12 aylık hedef fiyatımızı 90,00 TL’ye yükseltiyor, %46 getiri potansiyeline işaret eden yeni hedef fiyatımızla, tavsiyemizi “AL” olarak sürdürüyoruz. Mavi’nin güçlü pazar konumlanması sayesinde salgının yarattığı olumsuzlukları en az hasarla atlattığını, aşılama sonrası normalleşmeyle beraber güçlü talepten yüksek oranda faydalanan şirketler arasında öne çıkacağını düşünüyoruz. Mavi 2021T 4,0x FD/FAVÖK rasyosuyla yabancı benzerlerine göre %53, 2021T 10,7x F/K rasyosuyla %38 iskontolu işlem görmektedir. 2022 tahminlerimiz üzerinden 3,3x FD/FAVÖK ile işlem gören Mavi hisseleri gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki benzer şirketlere göre sırasıyla 6,0x ve 9,9x olan ortalama FD/FAVÖK çarpanlarına göre sırasıyla %45 ve %67 iskontolu işlem görmektedir. Mavi’yi, iyi yönetilen tedarik zinciri ve ürün planlaması, envanter yönetimine bağlı güçlü serbest nakit akımı, azalan borçluluğu ve istikrarlı büyümesi doğrultusunda beğeniyoruz.

– Salgın öncesi seviyelerin üzerine çıkıldı. AVM’lerin kapatılması, sokağa çıkma yasakları ve salgına bağlı diğer kısıtlamalar nedeniyle 2020 Mavi açısından zorlu geçti. Dönem dönem tamamen kapalı kalan, dönem dönem de haftasonu ve haftaiçi akşam uygulanan saat kısıtlamaları nedeniyle Mavi mağazalarında satışlar ve operasyonel kaldıraç önemli oranlarda geriledi. Ancak aşılanma hızına bağlı olarak, salgın ile ilgili tedbirlerin gevşetilmesi ve mağazaların kapalı kalma durumu ile ilgili kısıtlamaların kaldırılması; kuvvetli trafik büyümesi ve sepet büyüklüklerinin beklenenin çok üzerinde artmasını beraberinde getirdi. Mavi’nin ikinci çeyrek sonuçlarında beklentilerin çok ötesinde bir iyileşme gerçekleşerek salgın öncesi seviyelerin üzerine çıkıldı. Mavi Giyim’in cirosu yılın ikinci çeyreğinde 1,08 milyar TL ile bir önceki yıla göre %100 yükselerek beklentilerin %20 üzerinde gerçekleşti. Türkiye’de metrekare başına satışlar, pandemi öncesi 2Ç19’a göre %35 yükseldi. Toplamda benzer mağaza satışları sadece açık olan günler dikkate alındığında geçen yıla göre %85, pandemi öncesi 2Ç19’a göre %3 büyüme sergiledi. Güçlü satış hacimleri faaliyet karlılığının da geçen yıla göre iyileşmesinde etkili oldu. Şirketin FAVÖK marjı geçen yılki %14,9 seviyesinden %24,1’e yükseldi (beklenti: %21,4 seviyesinde bulunuyordu). Böylece pandemi öncesi 2Ç19’daki %23,8 FAVÖK marjı seviyesi geçilmiş oldu. 3.çeyrekte okulların açılması, rahat giyime geçilme, online kanalın katkısıyla güçlü ciro büyümesinin ikinci yarıda da devam edeceğini öngörüyoruz. Diğer taraftan, pamuk fiyatlarındaki artışın yılın ikinci yarısında marjları baskılayabileceğini, ancak şirketin güçlü talep nedeniyle yılın kalan dönemini ürünlere yüksek indirim uygulamadan geçirebileceğini ve marjların korunabileceğini düşünüyoruz.

– Borçlulukta önemli oranda iyileşme. Şirketin ilk yarı sonunda net borcu 280 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Net borcun FAVÖK’e oranı 0,4 gibi oldukça düşük bir seviyede bulunuyor (1Ç21: 1,1x). Net borç 2020 sonunda 515 mn TL, 2021’in ilk çeyreği sonunda ise 571 mn TL seviysinde bulunuyordu. UFRS-16’dan kaynaklanan kiralama işlemleri hariç baktığımızda ise şirketin 2020 yıl sonu 37 mn TL net borç rakamından, ilk yarı sonunda 174 mn TL net nakit pozisyonuna geçtiğini görüyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım