Mavi Giyim 2022 1. Çeyrek Kâr Rakamlarını Açıkladı

Mavi’nin ilk çeyrek konsolide gelirleri %149 artarak 1 milyar 887 milyon TL’ye, net karı ise 302 milyon TL’ye ulaştı

Türkiye’nin öncü jean ve hazır giyim markası Mavi, 1 Şubat – 30 Nisan 2022 tarihlerini kapsayan ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Konsolide gelirleri bir önceki seneye kıyasla %149 artarak 1 milyar 887 milyon TL’ye ulaşan şirket, yılın ilk çeyreğini 302 milyon TL net kâr elde ederek güçlü bir performansla tamamladı. Şirketin FAVÖK’ü 556 milyon TL olarak gerçekleşirken, FAVÖK marjı % 29,5’a yükseldi.

Türkiye’de %163, yurtdışı pazarlarda %104 büyüme yakalayan Mavi, hem perakende hem de e-ticaretteki yükselişini sürdürdü. Mavi’nin online satışları globalde %86, Türkiye’de ise %99 artış göstererek, e-ticaretin konsolide gelir içindeki payı %14 oldu. 

Mavi, doğru ürün, doğru fiyat ve yüksek kalite stratejisiyle tüm kategorilerde büyümeye devam ediyor

İlk çeyrek performansını değerlendiren Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, şunları söyledi:

Pandeminin tüm dünyada kontrol altına alınması ve normalleşme süreciyle birlikte, tüketicinin Mavi’ye talebinin daha da artması, buna hızla karşılık verebilecek ürün çeşitliliğine sahip olmamız, dinamik ürün ve fiyat yönetimimiz sayesinde ilk çeyrekte başarılı bir satış performansı sergiledik.

Türkiye’de perakende satışlarımız %200 artış gösterdi. İlk çeyrekte 3 net yeni mağaza açılışı gerçekleştirdik. Genişleyen koleksiyon yapımıza uygun olarak yenilenen mağaza konseptimizle hem müşterilerimize daha iyi bir deneyim sunduk hem de alışverişe dönüş oranlarını artırdık. Diğer taraftan online’daki büyümemiz de hız kesmeden devam etti. Kendi kanallarımızın yanı sıra marketplace iş birlikleriyle online satışlarımız globalde %86, Türkiye’de ise %99 arttı. Sene başında yenilediğimiz mavi.com ile müşterilerimizin online alışveriş deneyimini daha hızlı ve kolay hale getirdik. E- ticaretteki büyümemizi Mavi’nin güçlü dijitalleşme ve CRM alt yapısıyla sürdüreceğiz.

Marka konumlandırmamız, doğru ürün, doğru fiyat, yüksek kalite ve müşteri odaklı stratejimizle; jean’in yanı sıra tüm ürün kategorilerinde hedeflerin üzerinde büyüme yakaladık.  Bu dönemde en öncelikli konularımızdan biri de tedarik zinciri kapasitesini ve maliyetleri en verimli şekilde yönetmek oldu. Müşterimizi yepyeni ürünlerle buluşturmaya, sürdürülebilir Mavi All Blue koleksiyonunda inovasyona ve kesintisiz iletişime devam ederek pazar payımızı büyütmeyi başardık.

Mavi, 2022’de %100 büyüme hedefliyor

Her zaman ileriye bakan bir marka olarak, ilk çeyrekteki performansımızı yıl sonuna kadar sürdüreceğimize olan inancım tam. 2022 sonunda net nakit pozisyonumuzu da koruyarak %100 konsolide gelir büyümesi ve %24 FAVÖK marjıyla kapatmayı hedefliyoruz. 3 net yeni mağaza açılışı ve 11 mağazamızda genişlemeyle birlikte; 35 ülke, 450’nin üzerinde mağaza ve 4500’e yakın noktada müşterilerimizle buluşmaya devam edeceğiz.”

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!