Londra Metal Borsası Haftalık Bülteni / İnfo Yatırım – (4.08.2021)

Haftalık Gelişmeler

-FED Başkanı Powell’ın FOMC toplantısı sonrasında, enflasyon oranlarındaki yükselişin emtia fiyatları kaynaklı olduğunu belirtmesi dikkatleri çekti.

-Başkan Powell’ın aynı zamanda yükselen enflasyonun geçici olduğunu da ifade etmesi emtia fiyatlarının seyri için önem arz etmeye devam etmektedir.

-Çin, ülke ekonomik büyümesinin olumsuz yönde etkilenmemesini için yükselen metal fiyatlarına karşı rezervlerinden metal satabileceğini açıkladı. arasındaki ikili ticareti

-Çin’in almış olduğu bu karar ile endüstriyel metal fiyatlarındaki olası yükselişler, piyasa katılımcıları tarafından yakından izlenecektir.

-Genel olarak endüstriyel metal stokları ise, net bir tabloya işaret etmezken; çinko stoklarındaki değişimler olası arz fazlalığına kaşı izlenmektedir.

Haftalık Stok Değişimleri

-Haftalık bazda stok verilerine bakıldığında, endüstriyel metallerin stok değişimlerinde karışık bir tablo karşımıza çıkmaktadır.

-Alüminyum stoklarında devam eden yükselişin bu hafta da gücünü koruduğu gözlenmektedir. -Bakır stoklarında önceki haftalarda gözlenen güçlü yükselişlere benzer sert bir artış daha gerçekleşmiştir.

-Kurşun stoklarında bir aydır devam eden kademeli artışlar, bu hafta da devam etmiştir.

-Son olarak, çinko stoklarında görülen artışlar önümüzdeki dönemler için stok verilerinin izlenmesini daha da önemli hale getirmiştir.

Raporun tamamı için tıklayın.

Kaynak: İnfo Yatırım Londra Metal Borsası Haftalık Bülteni