Küresel Piyasalar: Yaklaşan Brexit, EURUSD ve EURTRY ile dış piyasalar

Borsada sürdürülebilirlik ne kadar başarılı?

Sürdürülebilirlik günümüzde artık bir sorun olmaktan çıkmış, şu anda borsada önemli bir rol oynayan ilkelerden biri haline gelmiştir. Borsada, sürdürülebilir yatırımlar, genellikle geleneksel yatırımlardan daha büyük başarı şansı sunar.

Faiz, kur ve enflasyon geçişkenliği üzerine yapılan uygulamalı çalışmalarda enflasyon oranındaki artışların, ulusal rekabet gücünde yavaşlamaya yol açacağı ve bu durumun da ihracatı azaltıcı ve ithalatı artırıcı etkiler yaratacağı bilinmektedir. 2019 yılında Türkiye ‘de tam da bu olmuştur.

Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine yapılan saldırıların tekrarlanmasının ihtimalinin düşük olması ile birlikte, Orta Doğu’daki askeri bir tırmanışla ilgili endişeleri körüklüyor ve petrol fiyatlarının artırılmasına neden oluyor.

Bir gazete röportajında, Airbus şefi Faury yakın ceza ücretleri ve Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının sonuçları konusunda endişelerini dile getirdi. Bu röportajla birlikte Fransız havacılık endüstrisi için zor zamanların yaşandığını dile getirdi.

Nisan ayından bu yana ofiste, “Welt” ile bir röportajında, yeni Airbus patronu Guillaume Faury, ticaret savaşının havacılık üzerindeki etkilerini uyardı. “Önümüzde bir miktar bulut var” dedi. Bunlar, hala uzlaşılamamış bir Brexit’in ve ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının sonuçlarını da içeriyordu. Hepsinden önemlisi ise, Airbus uçağı üzerindeki kısa vadeli tehdit edici ABD tarifeleri, Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) önündeki anlaşmazlığın sonucu olarak da büyük bir endişe kaynağı.

Para politikasının yeni haftada borsadaki trend belirleyici unsur olarak kalması muhtemel. ABD’deki para otoriteleri baskı altındayken, Avrupa Merkez Bankası, kabul ettiği önlemler paketiyle beklentilerini büyük ölçüde yerine getirdi.

Faiz kararının Avrupa Merkez Bankası’ndan kısa bir süre sonra, ABD Federal Rezerv bankası yetkilileri önemli bir toplantı gerçekleştirdi ve yeni haftadaki piyasalara göre faiz kararından önce olması durumunda uzmanlar ile görüşecek. T. Rowe Price’ın Portföy Yöneticisi Kenneth Orchard, “Fed’in Temmuz’daki faiz indirim oranındaki artış gerçekleşmedi” açıklamasında bulundu. Bu nedenle, genel olarak beklenenden daha yüksek bir faiz oranı indiriminin gerekli olduğunu düşünülüyor.

Çarşamba günü çeyrek puanlık ABD oranındaki indirimin yatırımcılar açısından yapılması düşünülüyor. ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde Fed ile olan ihtilafında, faiz oranlarını “sıfır veya daha az” ‘a yakın olacak şekilde faiz indirimi istedi. ECB ise faiz indirimi bağlamında, Fed’i suçladı.

Fed’ten bir gün sonra, İngiltere Merkez Bankası (BoE) para politikası hakkında tavsiyelerde bulundu. Brexit askıda kaldığı göz önüne alındığında, borsalarda herhangi bir değişiklik beklemediklerini belirttiler. Perşembe günü toplanan Japonya Bankası (BoJ), seçenekleri 2000 ‘li yıllara dayanan aşırı gevşek para politikasıyla sınırlı olduğundan, para politikalarını en iyi şekilde ayarlayabilir.

Otomobil üreticilerinden gelen talepteki yavaşlama, tedarikçileri büyük ölçüde etkiliyor. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, otomobil tedarikçilerinin satışlarında ciddi düşüşler öngörüyor. Görünüşe göre olumsuz senaryo beklenenden daha kısa sürede gerçekleşebilir. Sonuçta, otomobil üreticileri arasındaki düşük fiyat talebi tedarikçileri giderek daha fazla etkiliyor. Çalışanlar da bunun sonuçlarını hissediyor.

NEWYORK – Yeni Zelanda Merkez Bankası gelecek hafta toplanacak, ancak yatırımcıları meşgul edecek bir dizi ekonomik veri var – ve en önemlisi de Euro bölgesinin Pazartesi günü ilk PMI ‘si olacak. Dahası, Orta Doğu’daki gerilimler artmaya devam ederken piyasalar jeopolitik durumu yakından izliyor olacak. Ciddi olumsuz tehditler yalnızca petrol fiyatlarını etkilemekle kalmamakla birlikte aynı zamanda küresel risk iştahını da tehdit ediyor.

Euro bölgesi, korkunç gerginlik içinde kalmaya devam ediyor, zira ticari gerilimler ve Brexit’in korkularının birleşimi bloğun ihracatı ve iş yatırımları üzerinde gerçek bir olumsuz etki yaratmaya başladı. Böylece Avrupa Merkez Bankası (ECB) müdahale etti, faiz oranlarını düşürdü ve güçlenen ekonomiyi yeniden harekete geçirmek için varlık alım programını sürdürdü. ECB ‘nin son toplantısının ana nedeni para politikasını stabilize etmekti çünkü maliye politikası ağır göstergeler ile gündeme geldi.

Yatırımcılar, Eylül ayı ön PMI raporunun yayınlanmasının ardından Euro ‘nun Pazartesi gününe kadar ivme kaybetmeye devam edip etmeyeceğini izleyecekler. Salı günü, Alman IFO anketi de Eylül ayı içinde açıklanacak. ECB Başkanı Draghi Pazartesi ve Perşembe günleri açıklama yapacak.

Euro için, devam eden herhangi bir toparlanma uzak görünüyor. Euro Bölgesi para politikasının etkili bir şekilde ele alamayacağı sorunlardan muzdarip – bu bir iç likidite veya borç verme sorunu değil, esas olarak imalat sektörü tarafından hissedilen dış talebin şoku. Bu nedenle, ekonominin canlanması için maliye politikasının önünü açması gerekiyor. Ne yazık ki, gerçek mali alana sahip tek ülke olan Almanya bu açığı yönetmek istemediğinden, anlamlı bir mali teşvik gelmeden önce durumun daha da kötüleşmesi muhtemel.

Yeni Zelanda Merkez Bankası, ekonominin faiz indirimlerine verdiği tepkiyi izliyor – NZD direnebilir mi?

Yeni Zelanda ekonomisi de, şirket güveninin çöküşü yatırımları kısıtladığı için, yılın ikinci çeyreğinde yıllık GSYİH büyümesinin altı yıldaki en yavaş hızda devam etmesiyle mücadele etmeye devam ediyor. Ticaret savaşı ve giderek kötüleşen küresel görünüm, şirketler arasındaki bu karamsarlığı körüklemektedir, çünkü Yeni Zelanda, emtia ihracatını emmek için dış pazarlara çok fazla güveniyor.

RBNZ, Yeni Zelanda Merkez Bankası, tüm bu kötü ekonomik koşullar altında geri çekilmeyerek ve faiz oranlarını Ağustos’ta yarı puanda düşürerek güvenini artırdı ve bu düşüş eğilimini iş dünyasındaki aydınlanma hissinden kurtardı. Piyasalar hala merkez bankasının bir kez daha şaşırttığı ve faiz oranlarını düşürdüğü ihtimalinin % 20’sini belirleme şansına rağmen, politika değişikliği RBNZ’nin sabırlı olabileceği ve ticari kesimleri tekrar kesip kesmemeye karar vermeden önce izleyebileceği için bu pek olası değildir.

Böylece, Yeni Zelanda Doları faiz oranı kararından dolayı daha da yükselebilir, çünkü RBNZ hemen bir faiz indirimi isteyenleri hayal kırıklığına uğratabilir. Genel olarak, para biriminin geniş yönü tamamen ticaret savaşının nasıl geliştiğine bağlı olacak ve bu nedenle Ekim ayı ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri çok önemli olabilir.

ABD’de, Eylül Market Ön PMI raporuyla başlamasından bu yana ekonomik verilere dikkat edilecektir. Piyasaların eşzamanlı olarak gelir, kişisel harcama, temel TÜFE ve dayanıklı tüketim malları siparişleri de önemli veriler arasında bulunmaktadır.

Bu verilerin önemli olmasına rağmen, Fed için önemli olma ihtimali çok düşük. Fed, iç piyasaların durgunluğuna cevaben faiz oranlarını düşürmediği, ancak ticaret savaşının baskılarına ve yavaşlayan bir küresel ekonomiye karşı bunun bir sigorta olduğu açıkça ortaya çıktı. Bu nedenle, para biriminin en büyük belirleyicisi Ekim ayında Washington ve Pekin önemli aktörlerdir. İki taraf da yakın zamanda söylentilere göre ‘sınırlı’ bir anlaşma yapacak mı? Diğer bir yandan Trump başka bir tarife dalgası çıkaracak mı?

Aslında, iki taraf, herhangi bir anlaşmanın uygulanması ve fikri patent haklarının uygulanması gibi temel meselelerde uzak kalıyor, bu nedenle sonuçta ne kadar gerçek ilerleme kaydedileceği şüpheli. Ancak, piyasadaki iyimserlik, en azından jeopolitik gerilimlerin olmadığı durumlarda, sübvansiyonlu hisse senedi gibi riskli varlıkları korurken, Ekim ayının başlarında yapılacak müzakereler ilerleyen haftalarında devam edebilir.

Ayrıca hafta boyunca ana Fed yetkilileri tarafından hem New York Williams Federal Rezerv Başkanı (Pazartesi günü) hem de başkan yardımcısı dahil olmak üzere birkaç konuşma yapıyor olacak. Bu da piyasalara az da olsa etki edecektir.

Ekonomik gerilimlerin yanı sıra tüm gözler Orta Doğu’da. ABD Başkanı Trump, savaştan “kaçınmak istediğini” söyledikten sonra, ABD’nin İran’la askeri bir çatışmada bulunmakta isteksiz göründüğü için, petrol fiyatlarındaki yükseliş çizgisi ılımlı seyrediyor.

Genel olarak, durum çok gergin ve öngörülemez. ABD’nin başka bir Ortadoğu savaşına katılmasının Trump’ın seçimlerde kaybetme ihtimali göz önüne alındığında, tam bir askeri çatışma hâlâ olası görünmüyor.

Grafik, TradingView ‘den sağlanmaktadır

Bununla birlikte, BİST 100 grafiğinden son haftaki olumlu bir performans maalesef bu hafta başından itibaren gerçekleşmedi. % 0.1 ‘lik bir düşüş yaşayan Borsa İstanbul 100 endeksi 100236 destek seviyesine indi. Sonraki destekler 99500.000 ve 100150 olacağı ve çıkış trendinin çabuk destek bulabilmesi dış gelişmelere bağlı düşüncesi değer kazandı.

Grafik, TradingView ‘den sağlanmaktadır

Grafikten anlaşılabildiği gibi EUR/USD çiftinin şu andaki 1.10865 – 1.12023 bandından çıkması beraberinde yeni bir trendi getirecektir. Şu anda bu konuda bir netlik oluşmuş değil. Risk skalası şu anda Euro lehine olurken ABD doları negatif işaret vermektedir.

Grafik, TradingView ‘den sağlanmaktadır

Euro grafikten anlaşılacağı gibi baş ve omuz performansı hızlı bir çizgide ve momentum destekli bulunmaktadır. Teknik olarak osilatörler istenen sıklıkta ve kademede boşluk doldurmadı. Mum formasyonları çok sığ fakat detay olarak, 6.32 ve üzeri kapanışlar çıkış trendini güçlendirecektir. 6.50 direnci önemli ve psikolojik bir seviye.

Forex takipçi, TradingView ‘den sağlanmaktadır

Sonuç itibariyle, bu hafta BIST100 ‘ün destek seviyesinden hızlı yükselmesi ve 100.000 psikolojik sınırının sıcak para ve politik stabilite ile aşılması Euro ‘yu güçlendirecektir. Bu yıl % 10 kaybettiren parite Türkiye ‘de enflasyonun da çıkması ile birçok piyasaya olumsuz sirayet etti. Majör para birimleri güç kazanırken gelişmekte olan ülke para birimleri oldukça değer kaybetmişti. Euro ise ABD dolarına karşı değer kaybetmeye devam ediyor. Yatırımcılar yeni bir düşüş trendi ile 1.08 ve 1.11 aralığında sat ve tut konumu alabilirler. Belirtilen destek noktalarında seans sonu kapatmalar ise al sinyali verebilir. Bazı analistler düşüşün son bulduğunu ve Uzak Doğu borsalarında yükselişin an meselesi olduğunu da öne sürmektedirler. Bu hafta gelecek olumlu veriler ile yükseliş rallisini beraberinde getirebilir.

Okan ÖZDEMİR
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin