Para & Borsa

Kritik trend desteğindeyiz..

Nuri Sevgen – 11.08.2017

Haplara devam…

Sabah yazdığım analizde 131,000 seviyesine vurgu yapmıştım. Bu seviyenin önemini vurgulamak adına aşağıda iki grafik paylaşıyorum. Grafikler aynı yapıda yani günlük ve logaritmik ama zaman aralıkları farklı. Zira ilk grafiiğe baktığınızda trendin başladığı seviye olan aralık ayındaki 88,000 seviyeleri çıkıyor.

Bu noktadan en çok noktaya teğet geçen (dipleri birleştiren) bir trend çizildiğinde ise; bu trendin günümüzdeki dönemdeki seviyesi hemen bu grafiğin altındaki ikinci grafikte net şekilde görülüyor

Net görülmemesi ihtimali için ben yine de orayı da bir okla işaretledim. Bugün için 131,000 seviyesi. Neden “bugün için” dediğimi uzun uzun yazmayayım. Çok kereler yazdım. Bilenler bilmeyenlere anlatır artık… :)

Vurgulamaya çalıştığım şu:

Bu kadar uzun dönemli ve pek çok kere test edilerek gücünü pekiştiren bir trend öyle ilk testte kolayca yıkılmaz. Eğer yıkılıyorsa zaten; çok özel bir fiyatlama ortaya çıkmış trend değişmiş ve bu fiyatlama oynaklığı sert şekilde artıracak demektir.

Bu ön bilgi doğrultusunda demem o ki 131,000 seviyesinden geçen ve bugün test edilen bu trend desteğinin altına iniş ilk denemede (özel bir haber yoksa) pek mümkün değil. Bu nedenle bu seviyelerden 133,000-133,500 bandına değin bir tepki olasılığı göz ardı edilmemelidir.

Diğer yandan, fiyatlama arz tarafını daha baskın kılar ve endeks sözleşmesi 131,000 altında kalınırsa; o zaman trend bozuluyor demektir ki, o durumda artık yukarıları değil aşağıları daha çok konuşacağımız günler gelmiş demektir…

Yazıya haplara devam edeim ama yazının sonuna gelince pek de hap şeklinde olmadığını gördüm. Siz bakmayın kusuruma. Serde gevezelik var ne yapayım engelleyemiyorum…

Dr. Nuri SEVGEN
Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.
Türev Ürünler Müdürü


İlgili aramalar:

  • yurtdışı borsa endeksleri
Etiketler: , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx