Kripto Para Yorumları / Bybit – (2.02.2023)

Bitcoin FED kararının ardından 24 bin $ seviyesinde

“Merakla beklenen FED kararı geldi. Bitcoin 24.000$ seviyesinin üzerine çıktı. Haftanın ve hatta son dönemin en çok beklenen olayı gerçekleşti ve FED beklendiği gibi politika faizini 25 baz puan artırdı.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, FED faiz kararını değerlendirdi.

Karar açıklandığı ilk anda sınırlı pozitif tepki veren Bitcoin, FED Başkanı Powell konuşmaya başladığı andan itibaren hızını yükseltti ve yükselişe geçti. Powell, çok yol katettiklerini ancak hala gidecek çok yolları olduğunu, bu yıl faiz indirimi öngörmediklerini ve faizin piyasanın beklediğinden daha yükseğe çıkabileceğini belirten mesajlar verdi. Bu cümleler piyasanın daha önce duyduğu ve kulağa tanıdık gelen sinyaller olduğu için şahin bir etki yaratmadı. Konuşmanın devamında ise Powell’ın enflasyondaki düşüşe birçok kez dikkat çekmesi ve “dezenflasyon başladı” cümlesini kurması piyasalar tarafından güvercin algılandı. Bu mesaj, FED’in enflasyonda trendin aşağıya doğru evrildiğini görüp kabul ettiğini gösteriyor. Ekonomide büyük bir daralma kaydetmeden enflasyonu %2 seviyelere çekebilmeyi başaracaklarını aktaran Powell’ın enflasyonla mücadele konusundaki mesajları piyasa tarafından güvercin algılandı.

Dünün özeti, şu anda politika faizi 425 – 450 baz puan arasına yükseltilmiş oldu ve yıl içerisinde iki kez  daha 25 baz puanlık artış yapılabilir. Genel olarak daha şahin bir konuşma bekleyen piyasanın bu ılımlı mesajlara tepkisi ise pozitif oldu. FED sonrası hisse senetlerinde ve kripto paralarda yükselişler görüldü. ABD endeksleri %1 ila %2 arasında yükselirken Bitcoin 24.000$, Ethereum 1700$ seviyelerini gördü. Dolar ve tahvil faizleri geri çekildi. Bitcoin dominasyonunun düşmesiyle altcoinlerde pozitif hareketler görüldü. Kripto para piyasasının toplam değeri 1.1 trilyon dolara yükseldi. Günlük hacimler ise 65 milyar dolar seviyesinde yükseliş gösterdi. 

BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Bitcoin, dün FED kararı sonrası volatil (oynak) hareketler göstererek 22.770$ seviyelerine iğne atıp daha sonra 24.250$ seviyelerine kadar yükseliş gösterdi. Bugün sabah saatlerinde ise 23.800$ seviyelerinde fiyatlanıyor.

Her ne kadar 24.000$ üzerine hareketlilik gösterse de kalıcılık sağlayamayan Bitcoin için yukarı yönlü harekette tekrar 24.000$ seviyesini test etmesi beklenebilir. Bu seviyeni kırılması ve üzerinde günlük kapanışlar yapması 24.440$ ardından da 24.900$ seviyelerine kadar bir yükselişi destekleyebilir. Aşağı yönlü bir harekette ise ilk 23.200$, ikinci olarak 22.300$ seviyelerinin destek olarak çalışması beklenebilir.

ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

Ethereum, dün yaşanan yükselişle birlikle önemli bir direnç seviyesini test ederek ret aldı. Bugün sabah saatlerinde ise 1660$ seviyelerinde fiyatlanıyor.

Ethereum için aşağı yönlü bir hareketlilikte ilk destek olarak 1625$ seviyesine tutunması beklenebilir. Bu seviyenin kırılması halinde 1590$ seviyelerine kadar bir geri çekilmeyi beraberinde getirebilir. Yukarı yönlü bir hareketlilikte ise 1680$ seviyesinin kırılması ve üzerinde günlük kapanışlar yapması önemli olacaktır. Ardından da 1700$ seviyeleri test edilebilir.

Kaynak: Bybit