Kripto Para Yorumları / Bybit – (10.01.2024)

SEC’in ele geçirilen X hesabından yapılan sahte ETF duyurusuyla Bitcoin fiyatında dalgalanmaya neden oldu

Bybit tarafından hazırlanan bültende günün önemli gelişmeleri yer alıyor.

SPX endeksi gecelik %0,15’lik getiri ile konsolide oldu. Daha geniş kripto para piyasası, Bitcoin ve Ether’in son 24 saatte sırasıyla %0,13 ve %0,42 artış göstermesiyle yükseldi.

SEC’in X hesabından atılan ve bir Bitcoin ETF’sinin onaylandığına dair  tweet, SEC Başkanı Gary Gensler tarafından düzeltildi. Gensler kendi hesabı üzerinden SEC’in spot bitcoin ETF’lerini onaylamadığını açıklayarak daha önceki izinsiz tweet’e karşı çıktı. Bu olay Bitcoin’in fiyatının önemli ölçüde dalgalanmasına neden oldu ve yanlış tweet’in ardından Bitcoin, 48.000 $ civarına yükseldi ve Gensler’in düzeltmesinin ardından 46.291 $’a düşmüştür. SEC’in spot Bitcoin ETF başvuruları hakkında 10 Ocak’a kadar resmi bir karar vermesi bekleniyor.  Olay, Bloomberg analisti Eric Balchunas gibi bazılarının bunun ertesi gün için yanlışlıkla planlanmış bir tweet olabileceğini öne sürmesiyle, yanlış tweet’in doğası hakkında spekülasyonlara yol açtı.

Bugünün en iyi performans göstereni, yeni işe alım ücretlerini uyguladıktan ve hizmet sağlayıcı ödüllerini geliştirdikten sonra %28,4 artış gösteren HNT oldu.

Temmuz 2019’da başlatılan Helium Network (HNT), LoRaWAN protokolünü kullanarak ağ düğümleri olarak hizmet veren 25.000’den fazla Hotspot kullanarak IoT cihazlarını birbirine bağlayan blok zinciri tabanlı bir ağdır. Google ve Amazon gibi popüler IoT platformlarında yaygın olan gizlilik sorunlarını ele alarak daha verimli, gizlilik odaklı bir IoT ekosistemi oluşturmayı amaçlamaktadır. Helium Network, yakın zamanda WiFi Katılım Ücretlerinin (HIP-96) uygulamaya konulması, iç mekan WiFi Erişim Noktaları için 20 $ ve dış mekan WiFi Erişim Noktaları için 30 $ ücret belirlenmesi, Veri Kredileri ve MOBİL belirteçlerin dahil edilmesi gibi önemli protokol güncellemelerini hayata geçirmiştir. Ayrıca, Hizmet Sağlayıcı Ödülleri (HIP-87) ve Protokol Emisyonları güncellenerek, kullanılan Veri Kredilerine bağlı olarak Hizmet Sağlayıcılar için dönem başına %10’a kadar MOBİL emisyonuna izin verildi. Bu güncelleme aynı zamanda alt ağ token emisyonları (IOT ve MOBILE) için geliştirilmiş zincir içi muhasebeyi içermekte, yazılımı basitleştirmekte ve hata potansiyelini azaltırken Hizmet Sağlayıcı ödülleri gibi emisyonları dinamik olarak tahsis etmektedir.

Kaynak: Bybit