Kripto Para Yorumları / Bitay – (5.09.2023)

Bitcoin, yeni günde 25.700$’dan işlem görüyor

“Kripto piyasasındaki tarihi düşük hacim devam ederken Bitcoin yeni güne 25.700$ seviyesinde başladı. Ethereum da Bitcoin’i takiple 1.622$ seviyelerinden alıcı buluyor. Altcoinlerdeki karışık seyir de devam ediyor.”  Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz kripto para piyasasının son 24 saatini değerlendirdi.

Kripto piyasasındaki düşük volatilite alım-satım fırsatlarını azaltırken, yatırımcıların ilgisizliğini artırmaya devam ediyor. Büyük borsaların günlük hacimleri incelendiğinde 2021’de ortalama 13,8 milyar dolar iken 2022’de 11 milyar dolar olan ortalamalar, 2023’ün son çeyreğine yaklaşırken bu hacim 7 milyar dolar ile ortalamanın oldukça altında gözüküyor. Her ne kadar piyasadaki ilgi düşük seyretse de olumlu yönleri de göz ardı etmemek gerekir. Uzun vadeli trendlere bakıldığında hacimlerin tekrar artmaya başladığını gösteriyor. Aynı zamanda Bitcoin’in işlem hacimleri cansız görünse de hala dünyanın en büyük altıncı borsası olan Londra Borsası’nınkini aşıyor.

Coinshares verileri incelediğinde kripto varlık yatırım ürünlerine çıkışlar devam etse de çıkış oranlarının azalmaya devam ettiği görülüyor. Verilere göre son 7 haftada çıkışlar 342 milyon dolara ulaştı. Akışlardaki aktivite az olsa da işlem hacimleri yıl başından bu yana ortalamanın %90 üzerindeydi. Geçtiğimiz hafta Bitcoin’e toplam 3,8 milyon dolar giriş olurken Polygon ve Ethereum’dan sırasıyla 8,6 milyon dolar ve 3,2 milyon dolar çıkış görüldü. Solana’da üst üste 9. haftada 0,7 milyon dolar giriş görüldü. Yılbaşından bu yana Solana’ya girişlerin 26 milyon dolar bulmasıyla yatırımcılar arasında en çok sevilen ve tercih edilen altcoin olmayı başardı.

Tüm bu verilerle birlikte kripto piyasasının toplam değeri yatay hareketle 1,01 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor.  Yeni günde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde görece negatif bir seyir hakimken, son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan VGX %23’lük yükselişle liderliği alırken, %12 artışla TRB ikinci ve %11’lik hareketiyle onu takip eden PERP ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Lider kripto para birimi Bitcoin ağustos ayı ortasından bu yana oluşturduğu yatay bandın taban bölgesinden işlem görüyor. Hafta sonu bir miktar toparlansa ve 26.000$’ın üzerini görse de bu kalıcılık sağlamadı ve Bitcoin, tekrardan 25.700$ seviyelerinde yeni güne başladı.

Hem oluşturduğu yatay bandın taban bölgesinden işlem görmesi hem de 25.700$ yatay desteğinden kalıcı şekilde yükseliş hareketi başlatamaması Bitcoin’in teknik görünümü üzerinde baskı yaratıyor. Önümüzdeki dönemde SEC kararları Bitcoin’in fiyat seviyesini en çok etkileyecek olan muhtemel gelişmeler olarak yer alırken şu anki görünümde aşağı yönlü riskler daha ağır basıyor. Bu kapsamda lider kripto para biriminde hedef seviyeler 26.000$ ve 26.500$ olurken aşağıda 25.200$ seviyeleri destek noktası olarak görev alıyor.

Numeraire (NMR) Teknik Analiz

Hafta sonu %100’ü aşan bir yükseliş hareketi yaşayan ve 25$’ı test eden NMR, geçtiğimiz haftanın en çok yükselen 3 kripto para biriminden birisi oldu. Dün haftanın ilk işlem gününde kazançlarının birçoğunu veren ve 200 günlük hareketli ortalamasının da altına gelen kripto para şu sıralar 14.22$ seviyelerinde fiyatlanıyor.

Ethereum altyapısını ve akıllı sözleşmeleri kullanan bir proje olan NMR, aynı zamanda yapay zeka projelerinden birisi olarak öne çıkıyor. Potansiyeli yüksek bir kripto para olan NMR’nin, yaşadığı kar satışlarıyla daha rekabetçi fiyat seviyelerine tekrar geldiği görülüyor. Bu kapsamda önce 13.85$, ardından 12,81$ NMR için destek ve nispi alım noktaları olurken yukarıda 15$ ve 16.04$ ilk direnç seviyeleri konumunda yer alıyor.

Kaynak: Bitay