Kripto Para Yorumları / Bitay – (16.11.2022)

Kripto para piyasalarında son gelişmeler

Amerika’da ÜFE verisinin beklentinin altında gelmesi, Binance Ceo’su CZ’in Vitalik Buterin ile Rezerv Kanıtı çözümü için iş birliği yapacağı açıklamaları kripto para piyasalarına olumlu yansıdı. Bitay Araştırma Departmanı Alper Samet Yorak, tüm bu gelişmelerin ışığında yeni günde piyasaları değerlendirdi.

Haberler

• Wall Street Journal’ın haberine göre BlockFI, FTX’in iflasıyla birlikte yaşadığı mağduriyetin ardından iflasını açıklamaya hazırlanıyor.
• ABD’nin bankacılık devleri ve New York FED, 12 hafta sürecek pilot dijital dolar çalışmalarına başladığını duyurdu.
• Teknoloji devi Apple, metaverse dünyasına adım atıyor. AR ve VR teknolojileri için 150 yeni iş pozisyonu açtı.
• Binance’in CEO’su CZ ve Ethereum kurucusu Vitalik Buterin Rezerv Kanıtı çözümü için beraber çalışacaklarını duyurdu.
• ABD Üretici Fiyat Endeksi beklentinin altında %8 olarak açıklandı.

Piyasa Notları

Küresel piyasalar haftanın ikinci işlem günüde beklenenden düşük gelen Amerika üretici fiyat endeksi (ÜFE) verisi ile hareketlendi. ABD hisse senetleri günü ortalama %1 yükselişle kapattı.
ABD manşet ve çekirdek ÜFE verisinin beklenenden ve geçen aydan daha düşük gelmesi hem gelecek aylardaki enflasyon endişelerini hem de FED endişelerini azaltarak fiyatlamayı pozitife döndürdü. Ek olarak FED Başkan Yardımcısı Bostic, faiz artış hızının gelecek aylarda yavaşlayacağı açıklamasında bulundu.

Ek olarak jeopolitik bir gelişme olarak Polonya’ya düşen füze haberleri gündemin ortasına düştü ve Avrupa borsaları -%0,5 ve +%0,7 ile karışık seyirle kapandı.

Yurt dışında bugün, ABD’de perakende satışları ve sanayi üretimi, İngiltere’de ise Ekim ayı enflasyon verisi takip edilecek. İngiltere’de enflasyon Eylül’de yıllık %10,1 artmıştı, beklenti enflasyonun %10,7’ye yükselmesi yönünde.

Kripto para piyasasında ise hacimsiz ve moralsiz günler geçiriyor. Kripto para alım-satımı yanında faizli mevduat ve kredi hizmetleri de sunan BlockFi şirketinin de iflasını açıklamaya hazırlandığı haberleri moralleri ekstra bozdu. Bitcoin 16.800$ civarında fiyatlanırken Ethereum 1250$ seviyelerinde alıcı buluyor.

16 KASIM BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Pazartesi günü Binance CEO’su CZ’nin açıkladığı kripto para kurtarma fonu haberleriyle bir miktar toparlanarak 17.000$ seviyelerine kadar yükselen Bitcoin, yeni güne de bu fiyatlardan yatay bir seviyede başladı. Dün olumlu gelen ABD ÜFE verisi sonrası 17.000$’ın üzerine çıkmayı deneyen Bitcoin, BlockFi’den gelebilecek olan iflas beklentisi haberleriyle tekrar geri çekilme yaşadı.

Şu anda 16.800$’da alıcı bulan Bitcoin için ilk önce 17.000$ ardından fib 0,236’ya denk gelen 17.850$ seviyeleri ulaşılması gereken seviyeler olarak karşımıza çıkıyor.

16 KASIM LITECOIN TEKNİK ANALİZ

Kasım ayı başında uzun dönemli majör düşen trendini kırmayı başaran ve 4 günde %50’den fazla yükseliş yaşayan Litecoin, FTX krizi sonrası aldıklarını geri vererek 50$ desteğine kadar bir geri çekilme yaşadı. Buradan aldığı destek ile tekrar 60$ seviyelerine hareketlenen Litecoin, şu anda 200 günlük hareketli ortalamasının hemen üzerinde yer alıyor. Düşen trendin hala üzerinde yer alması ve 200 günlük hareketli ortalamaya yükselmesi teknik anlamda olumlu taraflar. Olumlu fiyatlamanın devam etmesi halinde 67$ seviyesi ilk hedef durumda. Aksi halde 57$ ve 50$ seviyeleri aşağıda destek konumunda.

Kaynak: Bitay