Kripto Para Haberleri – (8.07.2024)

Spot Bitcoin ETF’lerinden Son 1 Ayın En Yüksek Günlük Girişi – Web3 Kullanıcıları %40 Artarak 2. Çeyrekte Tarihi En Yüksek Seviyeye Ulaştı

Spot Bitcoin ETF’lerinden Son Bir Ayın En Yüksek Günlük Girişi

Bitcoin fiyatının son günlerde 54 bin dolar seviyesine gerilemesine ve mart ayındaki zirveden yaklaşık olarak %25’lik bir geri çekilme olmasına rağmen 5 Temmuz tarihinde spot Bitcoin ETF’lerinde 143 milyon dolarlık giriş gerçekleşti. Bu miktar aynı zamanda temmuz ayındaki gerçekleşmiş olan en yüksek günlük giriştir. Grayscale tarafında ise 29 milyon dolarlık çıkış meydana gelmiştir.

Web3 Kullanıcıları %40 Artarak 2. Çeyrekte Tarihi En Yüksek Seviyeye Ulaştı

DappRadar, 2024’ün ikinci çeyreğinde günlük benzersiz aktif cüzdanların (dUAW) sayısının %40 artarak 10 milyona ulaştığını bildirdi. Bu büyüme sosyal dApp’ler ve NFT’ler tarafından yönlendirilirken DappRadar, bu artışın ‘airdrop farming’ nedeniyle sürdürülebilir olmayabileceği konusunda uyardı. Merkezi olmayan borsalar ve NFT pazar yerlerinde artan kullanıcı aktivitesine rağmen, DeFi uygulamalarında kilitli toplam değer 7 milyar dolar düştü ve Tron ile Arbitrum önemli düşüşler yaşadı. Buna karşılık, Ethereum Layer-2 çözümleri Linea ve Base, TVL’lerinde önemli artışlar gördü. Güvenlik hala büyük bir endişe kaynağı olup, ikinci çeyrekte güvenlik ihlalleri nedeniyle 430 milyon dolar kaybedildi ve bu durum özellikle Ethereum ve BNB Chain’i etkiledi.

Chiliz ve PUML Arasında Ortaklık

Chiliz, dünya çapındaki sporseverlere ilk Move-to-Earn (M2E) deneyimini sunmak için PUML Better Health ile ortaklık kurdu. Chiliz, cuma günü yaptığı ortak basın açıklamasında, kullanıcıların formda kalmalarını ve atılan her adım için ödül kazanmalarını sağlamak için PUML’yi platformuna entegre edeceğini duyurdu. Bir sağlık ve zindelik platformu olan PUML, Chiliz kullanıcılarının ilgi çekici bir fitness deneyiminden faydalanmasını sağlayacaktır. Ek olarak, kullanıcılar bu entegrasyon sayesinde 100 CHZ’ye kadar ödül kazanabileceklerdir.

Kuzey Carolina Valisi, Merkez Bankasının Dijital Para Birimini Yasaklayan Tasarıyı Veto Etti

Kuzey Carolina Valisi Roy Cooper, eyaletin Fed tarafından çıkarılan merkez bankasının dijital para birimini (CBDC) uygulamasını yasaklamayı amaçlayan 690 sayılı yasa tasarısını veto etti. Tasarı, Temsilciler Meclisi’nde 109 – 4, Senato’da ise 39 – 5 oy alarak büyük bir çoğunlukla kabul edildi. Ancak; Vali Cooper, 5 Haziran’da yaptığı açıklamada yasayı ‘erken ve gerici’ olarak nitelendirdi. Cooper açıklamasında dikkatli olunması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Tüketicileri, yatırımcıları ve dijital varlıkları kullanan işletmeleri korumak için standartların ve güvencelerin mevcut olmasını sağlamak üzere çabalar sarf edilmektedir. Kuzey Carolina harekete geçmeden önce bunların nasıl işlediğini görmek için beklemelidir.”.

Justin Sun, Gazsız Stablecoinin Yıl Sonuna Kadar Tron’a Geleceğini Söylüyor

Justin Sun, gaz ücretleri olmadan transfer edilebilecek bir stablecoin geliştirme planlarını duyurdu. Bu stablecoinin ücretleri stablecoinler tarafından karşılanacak. İlk olarak Tron blok zincirinde piyasaya sürülecek olan hizmet, daha sonra Ethereum ve EVM uyumlu diğer blok zincirlerine de genişleyecek ve Q4’te lansman yapmayı hedefliyor. Bu hamle, büyük şirketlerin stablecoin hizmetlerini blok zincirinde dağıtmasını kolaylaştırmayı ve blok zincirinin benimsenmesini artırmayı amaçlıyor. Sun’un stablecoini, PayPal’ın PYUSD’si ve Coinbase’nin Ethereum Layer 2 blok zinciri Base üzerindeki ücretsiz USDC transferleri gibi benzer tekliflerle rekabet edebilir. Circle ve Binance’nin Tron üzerindeki USDC desteğini sonlandırması, ağ için yerel bir stablecoinin önemini vurguluyor.

Bitcoin Madencileri Üretim Maliyetleri Arttıkça Mücadele Ediyor

Bitcoin madencileri, artan üretim maliyetleri nedeniyle karlılık sorunları yaşıyor ve birçok madenci karsız makineleri kapatmak veya sektörden çıkmak zorunda kalıyor. Temmuz ayı başı itibarıyla bir Bitcoin madenciliğinin ortalama maliyeti yaklaşık 72.000 dolardı, bu da Bitcoin fiyatlarının üretim maliyetlerine yakın olması nedeniyle kâr elde etmeyi zorlaştırıyor. Yalnızca yüksek verimliliğe sahip ASIC makineleri karlı kalabiliyor ve madencilik zorluğunun düşmesi karlılığı artırabilir. Ancak birçok madenci, makinelerini devre dışı bıraktı veya Bitcoin sattı ve yüksek maliyetler ile piyasa dalgalanmaları nedeniyle ciddi zorluklarla karşı karşıya. Sektörün gelecekteki karlılığı piyasa koşullarına ve madencilerin kararlarına bağlı olacak.

Kaynak: ICRYPEX

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!