Kripto Para Haberleri – (7.09.2023)

ARK INVEST Spot Ethereum ETF’i için Başvurdu

ARK Invest ve 21Shares işbirliğiyle ABD’de ilk spot Ether ETF başvurusu yapıldı. Bu girişim, Ether’i doğrudan elinde tutmayı hedefliyor ve eğer onaylanırsa Cboe BZX Borsası’nda işlem görecek. Bu gelişme, kripto yatırımında önemli bir adım olarak kabul ediliyor, özellikle SEC’in Bitcoin ETF’lerini değerlendirdiği bir dönemde gerçekleşiyor. Ayrıca, Kanada gibi diğer ülkelerin benzer ürünlere onay vermesiyle uyumlu bir uluslararası kripto kabul trendini yansıtıyor.

Solana Foundation’dan Akademik İşbirliği

Solana Foundation, Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin Kripto Fintech Laboratuvarı ile iş birliği kurdu. Bu iş birliği kapsamında Solana kursları açılacak ve öğrencilere yenilikçi projeleri için finansal destek sağlanacak. Hong Kong merkezli Solana, özellikle bu bölgedeki öğrencilere odaklanarak blockchain ekosistemini geliştirmeyi amaçlıyor. Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin Kripto Fintech Laboratuvarı, dünya genelinde önemli bir konuma sahip ve üniversite başkanı da kripto paralara olumlu bir yaklaşım sergiliyor. Hong Kong, dijital varlıklar ve blockchain konularında öncü bir pazar olarak biliniyor.

FASB yeni kuralları onayladı

ABD Finansal Muhasebe Standartları Kurulu (FASB), şirketlerin Bitcoin’i tutarken kullanacakları yeni kuralları onayladı. 2025’ten itibaren şirketler, kripto varlıklarını adil değerle raporlayabilecekler. Bu değişiklik, Bitcoin ve diğer dijital paraların işletmeler için daha cazip hale gelmesini ve daha fazla şeffaflık sağlamasını bekleniyor. Şu anki uygulama, kripto varlıklarının gerçek piyasa değerini yansıtmıyor ve yeni kurallar, bu durumu düzeltecek. Michael Saylor, bu gelişmenin Bitcoin için olumlu olduğunu belirtiyor.

Kaynak: ICRYPEX