Kripto Para Haberleri – (5.07.2024)

24 Saatte 655 Milyon Dolarlık Likidasyon, Mt. Gox, 47.228 Adet Bitcoin’i Yeni Adrese Transfer Etti

Kripto Piyasasında Son 24 Saatte 655 Milyon Dolarlık Likidasyon

Kripto para piyasasında, Bitcoin’in 55 bin dolar seviyesinin altına düşmesi ile merkezi borsalarda 655 milyon doların üzerinde likidasyon gerçekleşti. En yüksek likidasyon 222.1 milyon dolar ile Bitcoin’de gerçekleşti. İkinci sırada ise 163.4 milyon dolar ile Ethereum yer almaktadır. Bitcoin’deki likidasyonların 181.8 milyon doları long pozisyonlu iken Ethereum’daki likidasyonların 143.3 milyon doları long pozisyonludur.

Mt. Gox, 47.228 Adet Bitcoin’i Yeni Adrese Transfer Etti

Japon kripto para borsası Mt. Gox, mevcut fiyatlarla yaklaşık 2,71 milyar dolar değerindeki 47.228 Bitcoin’i yeni bir cüzdan adresine aktardı. Blok zinciri analiz firması Arkham Intelligence’ye göre bu işlem, Mt. Gox’un mayıs ayından bu yana gerçekleştirdiği en büyük Bitcoin hareketine işaret etmektedir. Bu işlemin zamanlaması, Mt. Gox’un bu aydan itibaren alacaklılara geri ödemelere başlamayı planladığı döneme denk gelmektedir. Mt. Gox mütevellisi Nobuaki Kobayashi tarafından yapılan ve geri ödemenin başlatılması için gerekli adımların tamamlandığını teyit eden son açıklamada özetlenen bir süreçle, geri ödeme için 9 milyar dolar değerinde Bitcoin ayrılmıştır.

Justin Sun, Alman Hükümetinin Bitcoin Varlıklarını Satın Almayı Teklif Etti

Tron kurucusu Justin Sun, Alman hükümetinin 2,3 milyar doların üzerindeki Bitcoin varlıklarını satın almayı teklif etti. Sun, satışın olumsuz fiyat etkisini azaltmak için potansiyel olarak piyasa dışı Bitcoin satın almaya istekli olduğunu söyledi. 4 Temmuz tarihinde paylaştığı X gönderisinde Justin Sun, “Piyasa üzerindeki etkiyi en aza indirmek amacıyla tüm BTC’yi piyasa dışından satın almak için Alman hükümeti ile görüşmeye hazırım.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Standard Chartered, 2034 Yılına Kadar RWA Sektörünün 30 Trilyon Dolara Ulaşmasını Bekliyor

Standard Chartered tarafından hazırlanan bir rapora göre, tokenize edilmiş gerçek dünya varlıkları pazarının 2034 yılına kadar 30,1 trilyon dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Pazardaki bu önemli büyüme, tokenizasyonun likiditeyi, erişilebilirliği ve verimliliği artırarak küresel ticareti ve finansı dönüştürmedeki artan rolünü vurgulamaktadır. Rapor, blok zinciri teknolojisinin ve DeFi uygulamalarının daha geniş çapta benimsenmesini ve ölçeklenebilirliğini yansıtarak, dijital varlıkların ana akım finansa entegre edilmesine yönelik değişimi açıklamaktadır.

Ethereum ETF’si Belirsizlikle Karşı Karşıya

Ethereum piyasası, 8 Temmuz’a ertelenen spot Ethereum ETF’lerinin lansmanındaki gecikmeler nedeniyle belirsizlikle karşı karşıya. Bu gecikme, yakın zamanda 61 milyon dolarlık çıkış ve fiyatın 3.100 dolara düşmesine neden olarak yatırımcılar arasında karışık duygulara yol açtı. CoinShares, bu düşüşü ETF ile ilgili belirsizliğe bağlarken, K33 Research, vadeli Ethereum ETF’lerine artan ilgiyi belirtiyor ve güçlü kurumsal ilgiye işaret ediyor. Piyasa, 3.000 ile 3.100 dolar arasında potansiyel destek gösterirken, 3.386 dolarda güçlü dirençle karşı karşıya. Genel olarak Ethereum’un gelecekteki fiyat yönü, ETF gelişmelerine ve daha geniş piyasa dinamiklerine bağlı.

Aptos, Kimlikleri Doğrulamak için Anahtarsız Cüzdanları Piyasaya Sürüyor

Aptos blok zinciri, kullanıcı doğrulaması için ZK kanıtları kullanan “Aptos Connect” adlı web barındırmalı anahtarsız cüzdan uygulamasının lansmanını duyurdu. Bu yeni cüzdan, donanım güvenlik modülleri veya anahtarlar olmadan Google girişiyle merkeziyetsiz uygulamalara bağlanmayı mümkün kılarak Web3’e geçişi kolaylaştırıyor. Aptos Connect, sosyal girişleri blok zinciri hesaplarına bağlamak için OpenID Connect (OIDC) ve ZK-proofs kullanarak kullanıcı kimliklerini gizli tutuyor. Aptos Connect, kullanıcının Google hesabının güvenliğine bağlı olmasına ve bu hesap hacklenirse risk taşımasına rağmen, block zinciri daha erişilebilir hale getirmeyi hedefliyor ve yakında Apple ID entegrasyonu planlanıyor.

Almanya Parlamento Üyesinden Hükümete Bitcoin Eleştirisi

Almanya’nın federal parlamento üyesi Joana Cotar, hükümetin Bitcoin satma kararını eleştirerek bu hamlenin piyasadaki oynaklığı artırdığını ve kripto para piyasası üzerinde uzun vadeli olumsuz etkileri olabileceğini belirtti. Cotar, Almanya’nın hazine varlıklarını çeşitlendirmek, enflasyona karşı korunmak ve yeniliği teşvik etmek için Bitcoin’in kullanılmasını savunmaktadır. Ek olarak Cotar, Bitcoin’in ulusal bir stratejik rezerv olarak değerlendirilmesi gerektiğine inandığını belirtti.

Kaynak: IXRYPEX

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!