Kripto Para Haberleri – (28.06.2024)

VanEck, ABD’de Solana ETF’sine Başvurdu – Vitalik Buterin, MegaETH’yi Destekliyor

VanEck, ABD’de Solana ETF’sine Başvurdu

VanEck, Solana’yı Bitcoin ve Ethereum’a benzer bir emtia olarak sınıflandırdı ve bu haberin ardından SOL fiyatı %7 artarak 150 dolara çıktı. VanEck’ten Matthew Sigel, Solana’nın Ethereum’a benzerliklerini vurguladı ve çeşitli uygulamalar için kullanımını ve sharding olmadan tek bir küresel durum makinesi yapısını belirtti. SEC, Bitcoin ETF’lerini onayladı ve yakın zamanda Ethereum ETF’lerini de onayladı, ancak Ethereum’un sınıflandırılması konusunda belirsizlikler devam ediyor. Sigel, SOL’un işlem ücretleri ve blok zincirindeki hizmetler için kullanıldığını ve diğer dijital emtialarla benzer özelliklere sahip olduğunu savundu.

Vitalik Buterin, MegaETH’yi Destekliyor

MegaLabs, yeni blok zinciri olan MegaETH’nin geliştiricisi Dragonfly liderliğinde ve Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin gibi önemli yatırımcıların katılımıyla 20 milyon dolar topladığı bir tohum finansman turu gerçekleştirdi. 2023’ün başlarında Shuyao Kong ve Yilong Li tarafından kurulan MegaETH, tipik EVM uyumlu blok zincirlerinden çok daha fazla olan saniyede 100.000 işlem gerçekleştirmeyi hedefliyor. Kendini tamamen Ethereum uyumlu ilk gerçek zamanlı blok zinciri olarak tanımlayan MegaETH; Ethereum güvenliği, Optimism’in hata kanıtı sistemi ve optimize edilmiş bir sıralayıcı kullanarak işlemleri anında işler ve yayınlar.

Uyuyan Bitcoin Miner Cüzdanı 14 Yıl Sonra Yeniden Ortaya Çıktı

14 yıldır hareketsiz olan bir Bitcoin cüzdanı, Binance’ye 3,05 milyon dolar değerinde 50 BTC transfer ederek yeniden aktif hale geldi. Bu cüzdan, 2010 Temmuz ayında bir madencilik ödülü olarak aldığı BTC’yi o zamandan beri tutan erken dönem bir Bitcoin madencisine ait. O dönemde BTC’nin değeri 1 doların altındaydı ve şu anda BTC’nin değeri 61.000 dolara yakın. 2022 yılının mart ayında benzer olaylar arasında 489 BTC içeren bir cüzdanın yeniden aktif hale gelmesi ve 2023 ile 2024’te uzun süredir hareketsiz olan diğer önemli cüzdanların büyük miktarlarda BTC hareket ettirmesi bulunuyor.

Cardano Vakfı, Chang Hard Fork ve Yönetişim Geçişine Hazırlanıyor

Cardano Vakfı, yaklaşan Chang hard forku ile kapsamlı bir yönetim reformu çerçevesi tanıttı ve blok zinciri içinde merkezsiz karar alma süreçlerini geliştirmeyi amaçlıyor. Changhard forku, Cardano için önemli bir teknik ve yönetim güncellemesini temsil ederek güvenlik, sürdürülebilirlik ve topluluğun yönetişime dahil edilmesi üzerinde vurgu yapıyor. Yeni yönetim modeli, delegeleri, stake havuzu işletmecilerini ve anayasa komitesini içererek güç dağılımının dengeli olmasını sağlamayı hedefliyor. Chang #1 ve Chang #2 güncellemeleri arasındaki geçiş döneminde, yönetim eylemleri stabiliteyi korumak için sınırlı olacak. Cardano Vakfı, Geçici Anayasa Komitesi üyesi olarak geçiş sürecinde önemli bir rol oynayarak, yeni yönetim modelinin temel prensiplerine bağlı temsilcileri seçmek için önemli ADA payını kullanmıştır.

Chainlink’in Data Streams Ürünü, Avalanche Ağında Yayında

Chainlink, Avalanche ağında Data Streams ürününü piyasaya sürdü. Merkezi olmayan bir sürekli vadeli işlem ticaret platformu olan GMX, sürekli vadeli işlem protokolünü güçlendirmek için Data Streams tarafından sağlanan gerçek dünya piyasa verilerini kullanacaktır. Chainlink’in Data Streams adlı ürünü, düzenli aralıklarla ve belirli parametreler karşılandığında zincir üzerindeki verileri alan ve doğrulayan geleneksel oracle platformlarından ayrışmaktadır.

Worldcoin’in WorldID’si Solana Blok Zincirinde Olacak

Worldcoin Vakfı, Solana blok zincirinde WorldID doğrulamasını desteklemek için Wormhole’ye 70 bin dolar hibe verdiğini duyurdu. Wormhole, Solana tabanlı protokollerin daha önce Ethereum blok zincirinde doğrulanan kullanıcı kimliklerini doğrulamasına sorunsuz bir şekilde izin vereceğini belirterek, hibenin içeriğini daha ayrıntılı olarak açıkladı. Hibe, Wormhole’ye 25,000 WLD ödül vermektedir.

S&P, Varlık Tokenizasyonu için MAS Project Guardian’a Katıldı

S&P Global Ratings, Singapur Para Otoritesi’nin (MAS) finansal piyasalarda varlık tokenizasyonunu geliştirmeyi amaçlayan Project Guardian’a katıldığını duyurdu. İkinci yılında olan program, borçlanma senetlerine odaklanarak dijital varlık ekonomisi için çerçeve ve politikalar oluşturmayı amaçlamaktadır. S&P Global Ratings, dijital varlıklar ve tokenize piyasalar için uyarlanmış analitik çerçeveler, risk değerlendirmeleri ve kıyaslamalara katkıda bulunacaktır.

İlk Münazaranın Ardından Trump’un Kazanma İhtimali %67’ye Yükseldi

Cumhuriyetçi aday Donald Trump’un 2024 seçimlerini kazanma ihtimali, dün gerçekleşen münazaranın ardından yükseldi. Ek olarak Polymarket adlı platformda Başkan Biden’in demokratların adayı olmayacağı ya da yarıştan çekileceği yönünde giderek artan bir görüş bulunmaktadır. Başkan Biden’in 2024 seçim döngüsünün ilk tartışmasındaki performansına şüpheyle yaklaşan blok zinciri meraklısı olan tahminciler, eski Başkan Trump’un kasım seçimlerini kazanma olasılığını %67’ye kadar yükseltti.

Bolivya, Bankalar için Kripto Ödemelerini Resmen Yasallaştırdı

Bolivya, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri üzerindeki yasağını kaldırarak bankaların dijital varlıklarla işlem yapmasına izin verdi. Ek olarak Merkez Bankası, Ekonomik ve Finansal Eğitim Planı’nın bir parçası olarak halkı kripto para birimlerinin riskleri konusunda eğitecektir. Kripto para birimleri artık yetkili elektronik kanallar aracılığıyla alınıp satılabilse de Bolivya Merkez Bankası, vatandaşlara kripto para birimlerinin yasal ödeme aracı olarak kabul edilmediğini belirtti.

Kaynak: ICRYPEX

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!