Kripto Para Haberleri – (28.02.2024)

Spot Bitcoin ETF’leri 300 Binden Fazla BTC Bulunduruyor – Ethereum’un Dencun Yükseltmesi Tüm Test Ağlarında Resmi Olarak Aktifleştirildi

Spot Bitcoin ETF’leri 300 Binden Fazla BTC Bulunduruyor

İşlemlerin başlamasından iki aydan kısa bir sürede, spot Bitcoin ETF’leri 300 binden fazla BTC bulundurmaktadır. Buna göre onaylanan spot Bitcoin ETF’leri toplam arzın %1,5’ini bulundurmaktadır. ETF’ler arasında ilk sırada 128 bin BTC ile IBIT yer almaktadır. İkinci sırada ise 94 bin BTC ile FBTC yer almaktadır.

Ethereum’un Dencun Yükseltmesi Tüm Test Ağlarında Resmi Olarak Aktifleştirildi

Ethereum’un Dencun yükseltmesi, 13 Mart 2024’te ana ağ aktivasyonu için zemin hazırlayarak tüm test ağlarında resmi olarak yayına girdi. Dencun yükseltmesi, Layer-2 işlem maliyetlerini azaltmayı amaçlayan EIP-4844 ile “protodanksharding” özelliğini getirmektedir. Dencun, Shapella yükseltmesini takip ederek Ethereum’u geçici veri blobları gibi yeni özelliklerle ve fikir birliği ile yürütme katmanlarındaki iyileştirmelerle geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Varlık Fonlarına 598 Milyon Dolarlık Giriş

Üst üste dördüncü haftada, dijital varlık yatırım ürünlerine haftalık giriş 598 milyon dolara ulaştı. Bu yılki girişler şu anda 5,7 milyar doları aştı. ABD, 610 milyon dolar tutarındaki giriş ile en büyük miktarda para çekme işlemine tanık olurken, yerleşik ihraççı Grayscale geçen hafta 436 milyon dolar tutarında ek çıkış yaşadı. Blok zinciri hisselerinden çıkışlar bu hafta yeniden başladı ve toplam 81 milyon dolara ulaştı. Bu da hisse senedi yatırımcılarının şu anda biraz temkinli davrandıklarını gösteriyor.

Uniswap, Web Cüzdanı Uzantısını Başlatacak

Uniswap, yerel cüzdanı için bir web uzantısı başlatacağını açıkladı. Dün yapılan duyuruya göre, uni.eth kullanıcı adı talep eden kullanıcılar için şu anda bir bekleme listesi mevcuttur. Uniswap yaptığı açıklamada, Uniswap Extension Beta’ya erişimi kullanıcı adı talepleri sırasına göre paylaşacaklarını belirtti. Uniswap Wallet uzantısı, kullanıcıların doğrudan web tarayıcılarından çeşitli token ve altcoinleri almalarına ve takas etmelerine olanak tanıyacaktır.

Cardano, Plutus V3 Motorunu Tanıttı

Cardano, akıllı sözleşme işlevlerinde devrim yaratmayı ve geliştirici inovasyonunu teşvik etmeyi amaçlayan Plutus V3 motorunu tanıttı. Akıllı sözleşme yeteneklerini artırmak üzere tasarlanan motor, gelişmiş blok zinciri çözümleri arayan geliştiricilerin ilgisini çekmeyi amaçlamaktadır. Ek olarak Plutus V3 motoru, optimum algoritma kullanımı, Ethereum taşıma yeteneği ve yan zincir köprüleme dahil olmak üzere gelişmiş kriptografik yetenekler sunmaktadır.

BTC 25 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaşırken Bitcoin L2 Tokenleri Çift Haneli Rakamlara Yükseldi

Bitcoin 25 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış olsa da, BRC-20 madeni paraları ve Bitcoin ölçeklendirme tokenleri pazartesi günü daha geniş kripto pazarlarından daha iyi performans gösterdi. Daha geniş bir kripto para birimi yükselişinin ortasında Stacks STX ve RSK Infrastructure Framework (RIF) de dahil olmak üzere Bitcoin katman-2 ağ tokenleri çift haneli kazançlar elde etti. CoinGecko’ya göre, Bitcoin’e odaklanan akıllı sözleşme platformu Stacks, önceki 30 gün içinde fiyatını ikiye katladı. 27 Şubat’taki erken işlemlerde gün içi en düşük seviyesi olan 2,44 dolardan %30 artışla 3,21 dolara yükseldi.

PEPE ve WIF %50 Artarak Yatırımcıları Ethereum ve Solana Meme Coinlerine Odaklandırıyor

Solana ve Ethereum ağlarında WIF ve PEPE gibi öne çıkan meme tokenleri çarpıcı bir şekilde arttı ve son günde %51’e kadar yükseldi. Meme’ler, son gün içinde ortalama %13’lük bir kazanç elde etti. Ethereum’un kurbağa temalı parodi coini PEPE, son günde %51’e kadar yükselerek en son mayıs ayında görülen fiyatlara ulaştı. Solana ağından Dogwifhat (WIF) biraz geri çekilmeden önce %65’in üzerinde artış gösterdi..

Other Page, Magic Eden NFT Pazaryerine Gelişmiş Web3 Profilleri Getiriyor

Gelişmiş Web3 profillerinin Magic Eden NFT pazarına getiriliyor. Kullanıcıların dijital varlıklarını ve miraslarını farklı platformlarda sergilemelerine olanak sağlamak için Magic Eden ve Other Page arasındaki işbirliği olacak. Bu, oyun verileri, başarılar ve NFT sahipliği gibi bilgileri içerebilecek evrensel profillerin oluşturulması yoluyla gerçekleştirilecek. Makalede ayrıca Other Page’in platforma oyunlaştırma mekaniğini tanıtmayı planladığı da belirtiliyor.

Kaynak: ICRYPEX