Kripto Para Haberleri – (27.02.2024)

Bitcoin Aralık 2021’den Sonra İlk Kez 57,000 Dolar Seviyesini Test Etti – Spot Bitcoin ETF Hacmi Rekor Kırdı

Bitcoin Aralık 2021’den Sonra İlk Kez 57,000 Dolar Seviyesini Test Etti

Bitcoin, spot ETF’lere olan talep ve MicroStrategy tarafından yapılan alımlar ile 2021’in sonlarından bu yana ilk kez 57,000 dolar seviyesini aştı. Dün yaşanan yükseliş ile %4’ün üzerinde yükselen Bitcoin, verilere göre 57,073 dolar seviyesini test ederek güçlü görünümünü sürdürdü. Yılın başından itibaren değerlendirildiğinde ise Bitcoin %33 değer kazandı. Ek olarak bu yıl Bitcoin, geleneksel finansal ürünlerden ve altından daha iyi bir performans gösterdi. Bitcoin ve altın fiyatını takip eden rasyo incelendiğinde, bu değerin son iki yılın en yüksek seviyesinde olduğunu görülmektedir.

Spot Bitcoin ETF Hacmi Rekor Kırdı

Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas’a göre, dokuz yeni spot Bitcoin ETF’si pazartesi günü 2,4 milyar dolarlık alım satım faaliyeti kaydederek toplam günlük işlem hacminde yeni bir rekor kırdı. BlackRock’un spot Bitcoin ETF’sinde 1,3 milyar dolarlık işlem yapıldığını ve bunun tempoyu belirlediğini ekledi. Balchunas’a göre Blackrock’un IBIT sembolü olan ETF’si, 1 milyar dolar eşiğini aştığı günün erken saatlerinde ‘tüm ETF’ler arasında 11’inci (%0,3) ve hisse senetleri arasında ilk 25’te’ yer aldı.

MicroStrategy Bitcoin Almaya Devam Ediyor

MicroStrategy, 155 milyon dolar değerinde 3000 adet Bitcoin alarak toplam varlıklarını 190.000 Bitcoin seviyesine yükseltti. Yakın tarihli bir SEC dosyasına göre, MicroStrategy’nin 15-25 Şubat tarihleri arasında ortalama 51,813 dolar fiyatından 3000 adet Bitcoin aldığı bilinmektedir. Güncel Bitcoin fiyatına göre firmanın toplam varlıkları 10 milyar dolar seviyesinin üzerindedir. Bu miktarın 3,8 milyar doları ise gerçekleşmemiş kar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ethereum Balinaları 64,2 Milyon Dolar Çekti

Zincir üstü analiz firması Lookonchain’in bir tweet’ine göre, geçtiğimiz altı gün içinde ETH balinaları, stake etmek de dahil olmak üzere çeşitli kullanımlar için yaklaşık 64 milyon dolar değerindeki kripto para birimini çıkardı. Lookonchain, balina 0x8B94’ün önceki altı gün içinde 45,5 milyon dolar değerinde 14.632 ETH’yi kaldırdığını bildirdi. Varlıkların devri için altı işlem kullanıldı ve bunlardan ilki 20 Şubat’ta tamamlandı. 24 ve 25 Şubat tarihlerinde balina 0x8B94, çekilen son 3.850 ETH’yi taşıdı. Bu, 23 Şubat’a kadar biriken 10.820 ETH’nin staking için ilk kez transfer edilmesinin ardından yapıldı. Balina 0x8B94’e ek olarak sırasıyla 24 ve 25 Şubat’ta 0x8Fa5 ve 0xBa74 isimli iki yeni dev cüzdan, 3.000 ETH çekti. Cüzdanların aynı kişiye ait olup olmadığı henüz bilinmiyor olsa da geçmişlerinde ek bir işlem kaydedilmedi.

Pepe Fiyatı, Uniswap Lansmanından Sonra Yeni Kurbağa Şapkalı Meme Coinin Yükselmesiyle %25’in Üzerinde Arttı

Bu yazının yazıldığı an itibarıyla Pepe sadece 24 saat içinde %27 artış göstererek son yükseliş trendini sürdürdü. Ancak dikkat çeken tek meme parası bu değildi. Bugün Uniswap’ta piyasaya sürülmesinin ardından, Frog Wif Hat (FWIF) adlı yeni bir meme coin, yatırımcıların dikkatini çekti. Bazı yatırımcılar bunun Dogwifhat’ın (WIF) dikkate değer kazanımlarına eşit potansiyele sahip olduğuna inanıyor. Eski moda viral meme paraları gibi, Frog Wif Hat da esprili Fransız teması ve baget kullanan maskotuyla şimdiden yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Mahkeme, Genesis ile SEC Anlaşmasını Onayladı

Mahkeme, SEC’in iflas davasında Genesis ile yaptığı 21 milyon dolarlık anlaşmayı onayladı. Öte yandan ana şirket olan Digital Currency Group (DCG), Genesis’in NY Başsavcısı ile önerdiği uzlaşmaya karşı çıkacağını ve bunun bazı alacaklılara adil olmayan bir şekilde öncelik verdiğini iddia etmektedir. Genesis’in yasal temsilcisi, önerdikleri planın mahkeme onayına tabi olmak üzere, alacaklıların toplam geri ödemesinin %77’sine kadar karşılanabileceğini açıkladı.

Bored Ape Oyunu ‘Dookey Dash: Unclogged’ 1 Milyon Doların Üzerinde Ödül Kazandıracak

Yuga Labs, bu ilkbaharda ‘Unclogged’ adlı ücretsiz oynanabilir bir versiyon olarak Dookey Dash oyununu yeniden tanıtıyor. Şirket, oyunun başlangıcı için en az 1 milyon dolarlık önemli bir ödül havuzu duyurdu, ancak ödüllerin ApeCoin ile mi ödeneceği belirsiz. Oyun, 6 Mart’ta başlayacak 10.000 oyuncu için 72 saatlik erken erişim dönemi içerecek ve en yüksek puanı alan oyuncuya değerli bir Mutant Ape Yacht Club NFT verilecek. Dookey Dash: Unclogged, oyuncuların yüksek puanlar elde etmek için engelleri aşarak kanalizasyonlarda ilerlediği sonsuz koşu oyunudur. Başlangıçta yalnızca NFT sahiplerine erişilebilirken, yeni versiyon NFT sahipliği gerektirmeksizin PC, Mac, iOS ve Android’de bulunacak. Ancak, belirli NFT sahipleri, Bored Apes, Mutant Apes, Bored Ape Kennel Club, HV-MTL ve Otherside Kodas dahil olmak üzere oyunda avantaj alacaklar. Oyunun önceki kazananı Kyle ‘Mongraal’ Jackson, ödül NFT’sini 1.63 milyon dolar değerinde Ethereum karşılığında satmıştı.

Şubat Ayında Bitcoin Vadeli ve Opsiyonlarında Açık Faiz Oranında Yükseliş

Verilere göre 1 – 20 Şubat tarihleri arasında Bitcoin vadeli işlemlerinde açık faiz 16,41 milyar dolar seviyesinden 22,69 milyar dolar seviyesine yükseldi. Aynı dönemde ise Bitcoin fiyatı 42,650 dolar seviyesinden 52,300 dolar seviyesine yükseliş gösterdi. 26 Şubat açık faiz oranı verisine göre, 22,21 milyar dolar seviyesine düşüş olması bazı yatırımcıların kar aldığı anlamına gelebilir. Ek olarak Bitcoin opsiyonlarında açık faiz 12,27 milyar dolar seviyesinden 19,08 milyar dolar seviyesine kadar yükseldi ve son verilere göre 15,82 milyar dolar seviyesindedir. Opsiyon piyasasında önemli bir metrik olan call ve put oranı değerlendirildiğinde ise %63 oranında call oranı bulunması, yatırımcıların uzun pozisyonlu işlemler aldığını göstermektedir.

Kaynak: ICRYPEX