Kripto Para Haberleri – (26.04.2023)

Bitcoin yeniden 30 bin doların üzerini test etti

Bitcoin, First Republic Bank’ta yaşanan sorunların bankacılık sektörüne dair endişeleri tekrar körüklemesi ile 30 bin doların üstünü yeniden test etti.

Kripto para birimleri, yatırımcıların ABD bankacılık sektörüyle ilgili endişelerinin yeniden artmaya başlaması ve First Republic Bank’ın başka bir çöküşü önlemek için mücadele etmesiyle ile değer kazandı.

En büyük kripto para birimi Bitcoin bir günde yüzde 7 civarında değer kazanarak 30 bin doların üzerini test etti.

Etherium’da ise kazançlar yüzde 5’i buldu ve kripto para birimi bin 962 dolar seviyesini gördü.

Bitcoin, bankacılık krizi başlamadan ve bu yıl kripto para biriminin en büyük yükseliş katalizörlerinden biri haline gelmeden önce, volatilitenin Mart başındaki en düşük seviyelerine geri dönmesiyle birkaç gündür yatay işlem görüyordu.

Bitwise Asset Management’tan Matt Hougan’a göre, First Republic’teki sorunlar ve potansiyel başarısızlığına dair söylentiler, kripto para biriminin fiyat hareketini yeniden yönlendirmeye yardımcı olabilir.

First Republic’te çıkış arayışı

First Republic Bank 50-100 milyar dolarlık varlıkları elden çıkarmayı değerlendiriyor.

Bloomberg’in haberine göre, uzun vadeli ipoteğe dayalı menkul kıymetleri de içerecek olan satışlar, bankanın varlıkları ve yükümlülükleri arasındaki uyumsuzluğu azaltmayı amaçlıyor.

Bir kaynak da potansiyel alıcılar arasında olan büyük ABD bankalarına, piyasa değerlerinin üzerindeki fiyatla bu varlıkları satın almaya teşvik olarak, teminat veya imtiyazlı hisse senedi verilebileceğini belirtti.

First Republic hissesi dün açıklanan bilançonun ardından yüzde 50’ye yakın kayıpla günü tamamlamıştı. Bir diğer orta ölçekli bölgesel ABD bankası PacWest’in hissesi ise mevduat seviyelerinin yatırımcıları tahmin etmesiyle kapanışın ardından yüzde 14 yükseldi.

Kaynak: Bloomberg HT