Kripto Para Haberleri – (21.09.2023)

FED Faiz Kararını Açıkladı

ABD Merkez Bankası FED, dün akşam faiz kararını açıkladı. Temmuz toplantısının ardından geçen 2 aydan sonra gerçekleşen ilk toplantı olan Eylül ayı toplantısında FED beklenildiği gibi faizde değişiklik yapmadı ve faizi %5.50 seviyesinde sabit bıraktı. Faiz kararının açıklanmasının ardından konuşan Fed Başkanı Powell, enflasyon hedefleri için uzun bir yol olduğunu söylerken, istihdam piyasasında hala güçlü ama dengeli bir görüntü olduğu ekledi. Bu duraklamanın bugünkü durumunu daha iyi görebilmek için faizi sabit tuttuklarını ve uygun görülmesi durumunda yeni faiz artırımları yapmaya hazır olduklarını da ifade etti.

Algorand Vakfı, AWS İş Birliği ile Build-A-Bull Hackathon’unu Duyurdu

Algorand Vakfı ve Amazon Web Services (AWS), 2023’ün sonlarında Algorand blok zinciri üzerinde yeni uygulamalar geliştirmek için “Build-A-Bull” adlı bir hackathon düzenleyeceğini duyurdu. Hackathon, 20-22 Aralık tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleşecek ve katılımcılara Algorand blok zinciri ve AWS hizmetleri hakkında bilgi ve eğitim sunacak. Buil-A-Bull Hackathon’unun odak noktası, Algorand blok zinciri üzerinde yeni uygulamalar geliştirmek olacak. Katılımcılar, akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) ve diğer blok zinciri tabanlı çözümler üzerinde çalışabilecekler. AWS hizmetleri, katılımcıların projelerini geliştirmelerine ve ölçeklendirmelerine yardımcı olacak

Arbitrum Blockchain Yatırımcıları Artık Kalıcı Kayıplara Karşı Korunabilir Hale Gelecek

Arbitrum, arbitraj ticareti yapan kullanıcıların geçici kayıptan korunmasına yardımcı olacak yeni bir özellik başlattı. Bu özellik, kullanıcıların arbitraj pozisyonlarını kapatmadan önce kayıplarını tahmin etmelerine ve buna göre hareket etmelerine olanak tanır. Arbitrum’un yeni özelliği, kullanıcıların arbitraj pozisyonlarının değerini tahmin etmesine yardımcı olmak için bir algoritma kullanır. Algoritma, iki borsadaki varlık fiyatlarının geçmiş verilerini analiz eder ve pozisyonun olası kayıp miktarını hesaplar. Kullanıcılar, bu tahminleri kullanarak pozisyonlarını kapatıp kapatmamaya karar verebilirler.

Ripple 75 Milyon Tokenı Hareket Ettirdi

Ripple, önceden kilidini açmış olduğu 75 milyon XRP’nin 58 milyonunu borsalara muhtemelen satış yapmak için aktardı. Bilindiği gibi Ripple, üzerindeki escrow sistemi ile her ay yoğun bir XRP kilit açımı ve sonrasında XRP kilitlenmesi gerçekleştiriyor. 1 Eylül’de gerçekleşen 1 milyar XRP’nin  kilit açımının büyük bir kısmı tekrar kilitlenmiş ve kalan miktar da şirket tarafından giderlerin karşılanılması için borsalara aktarılmıştı.

dYdX v4 Squid ve Axelar ile Entegre Edildi

dYdX, v4 platformunu Cosmos ekosistemine entegre etmek için Squid ve Axelar ile  ortaklık kurdu. Bu ortaklık, kullanıcıların Cosmos’un herhangi bir uygulama zincirinde (appchain) işlem yapmalarına olanak tanıyacak.

Squid, Cosmos’un zincirler arası iletişim protokolüdür. Axelar ise Cosmos’un farklı zincirlerde likiditeyi ve kullanıcıları birbirine bağlayan bir köprü ağıdır. dYdX, bu ortaklık sayesinde, Cosmos’un geniş kullanıcı tabanına ve likiditesine erişebilecek. Ayrıca, Cosmos’un farklı zincirlerde işlem yapmanın kolaylığını ve verimliliğini de sunabilecek.

Kaynak: ICRYPEX