Kripto Para Haberleri – (20.09.2023)

ABD Faiz Kararı Bugün Açıklanacak

Temmuz ayı toplantısının ardından verilen 2 aylık aradan sonra bugün ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı gerçekleşecek ve sonrasında da faiz kararı açıklanacak. FED’in faizi %5.50 seviyelerinde sabit tutması bekleniyor. Piyasalar faiz kararının çok sonrasında FED Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı basın açıklamasına ve soru-cevap kısmına odaklanmış durumda. Powell’ın burada gelecekteki toplantılara dair ya da gelen verilerin ardından 2 aylık süreçte görülen değişikliklere dair söylemleri piyasada önemli hareketlenmelere neden olabilir.

Circle USDC’yi Polkadot Ağı Üzerinde Başlattı

Piyasa değeri olarak en büyük ikinci stablecoin olan USDC’nin ihraççısı Circle, USDC’yi Polkadot üzerinde kullanıma sundu. Polkadot merkezli Centrifuge, HydraDX ve Moonbeam USDC’yi entegre etti. Circle, USDC’nin Polkadot Asset Hub’da yani sistem parachaini denilen varlık ihraç sistemi üzerinde oluşturulduğunu açıklarken, stablecoin buradan diğer parachainlere XCM protokolü ile gönderilecek.

Grayscale, Yeni Bir ETH Futures ETF Başvurusunda Bulundu

Grayscale Investments, Ethereum vadeli işlemlerinin performansını takip edecek yeni bir ETF için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvurduğunu duyurdu. SEC, daha önce her iki kanun kapsamında yapılan Bitcoin vadeli işlem ETF başvurularına onay vermişti.

Coinbase Pay Aptos Cüzdanını Ekledi

Aptos yaptığı açıklama ile Coinbase Pay kullanıcılarının Aptos cüzdanlarını banka, debit kart, kredi kartı ve hatta Coinbase hesap bakiyeleri aracılığıyla Petra’ya sorunsuz bir şekilde APT ekleyebileceklerini duyurdu.

PayPal Sabit Coin’i olan PYUSD’nin Market Değerini Açıkladı

Paypal, geçtiğimiz ay piyasaya sürdüğü sabit coin’i PYUSD ile ilgili ilk raporunu yayımladı. Rapora göre PYUSD’nin piyasa değeri henüz $43.8M. Bu rakam, piyasanın lideri USDT’nin piyasa değerinin çok gerisinde ($80B).

Kaynak: ICRYPEX