Kripto Para Haberleri – (14.02.2024)

ABD TÜFE Verisi Beklenti Üzerinde Açıklandı – Aptos, İşlemler için Parolasız Geçiş Anahtarı Kimlik Doğrulamasını Uyguluyor

ABD TÜFE Verisi Beklenti Üzeri Açıklandı

Tüketici fiyatlarının artışı ezici bir şekilde hızlanarak ekonomistlerin öngörülerinin ötesine geçti. Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) bir önceki aya göre %0,3 artarak aralık ayına göre çok az yüksek, yıllık ise %3,1 artış göstererek aralık ayındaki %3,4’lük artışın çok az altında kaldı. Enerji ve gıdayı içermeyen çekirdek fiyatlar ise bir önceki yıla göre yıllık %3,9 oranında artmaya devam etti. Artış, barınma maliyetleri ve diğer hizmetler gibi gevşemesi beklenen kategorilerden kaynaklandı. Tıbbi bakım ve ulaşım hizmetlerindeki artışlar da ocak ayı enflasyonuna önemli katkı sağladı.

Aptos, İşlemler için Parolasız Geçiş Anahtarı Kimlik Doğrulamasını Uyguluyor

Aptos Labs kurucu ortağı ve CTO’su Avery, blok zinciri üzerinde değişiklikler yaptıklarını ve Aptos’ta bir işlemi, geçiş anahtarı imzasını ve geçiş anahtarı genel anahtarını alacak ve işlemi bu bilgilerle doğrulayacak yeni bir geçiş anahtarı kimlik doğrulayıcısı olacak şekilde oluşturduklarını söyledi. Bu, kullanıcının geçiş anahtarlarıyla işlemleri imzalamasını etkili bir şekilde sağlıyor. Aptos Labs, kullanıcıların Layer-1 blockchain ağında işlemleri imzalamaları için yeni bir yol olarak geçiş anahtarlarını tanıttı ve parola oluşturma ihtiyacını ortadan kaldırdı.

ENS Topluluğu, eth.link Alan Adı Anlaşmazlığında Manifold ile 300.000 ABD Doları Değerinde Anlaşmaya Varmayı Düşünüyor

Ethereum Name Service’nin yaratıcısı NS Labs, eth.link alan adıyla ilgili bir davaya karıştı. Dava Ağustos 2022’de açıldı ve alan adı kayıt şirketleri ve Manifold Finance dahil olmak üzere çok sayıda tarafı kapsıyor. Son zamanlarda Manifold Finance, NS Labs ile olan anlaşmazlığı çözmek için gizlilik ve kötülememe anlaşmaları karşılığında 300.000 dolar talep eden bir teklifte bulundu. Uzlaşma anlaşması, ilk olarak NS Labs’a ait olan ancak daha sonra Dynadot tarafından Manifold Finance’ye satılan eth.link alanının devredilmesi ve satışından kaynaklanan sorunları çözmeye çalışıyor.

Cathie Wood, Bitcoin ve Ethereum’un Ötesindeki Kripto ETF’leri için SEC Onayından Şüphe Ediyor

ARK Investment Management’in kurucusu Cathie Wood’a göre Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Bitcoin ve Ethereum dışındaki kripto para birimlerini takip eden spot borsa yatırım fonlarını onaylaması pek olası değil. Wood, yakın zamanda WSJ Take On the Week podcast’inde “Bitcoin ve Ethereum’un SEC tarafından onaylanması dışında herhangi bir şeyin onaylanması bizi şaşırtacaktır.” dedi.

Ripple, Standard Custody & Trust Company’yi Satın Aldı

Ripple, Amerika Birleşik Devletleri dijital varlık saklama sağlayıcısı Standard Custody & Trust Company’yi satın aldı. Standard Custody & Trust Company, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından verilen bir sözleşme kapsamında saklama ve emanet hizmetleri sunmaktadır ve federal mevzuata uygun olarak nitelikli bir saklama firmasıdır.

Polygon Labs, AggLayer’i Tanıttı

Polygon Labs, Layer-2’ler arasında sıfır bilgi (zero knowledge) kanıtı ağ geçişlerini sağlamak için AggLayer adlı birlikte çalışabilirlik protokolünü tanıttı. AggLayer’in ilk sürümü 23 Şubat tarihinde yayına girecek. Aggregation Layer’in kısaltması olan AggLayer, Layer-2’ler için birleşik likidite ve birlikte çalışabilirliği hedeflemektedir.

Avalanche, Durango Güncellemesini Başlattı

Avalanche, Durango yükseltmesini 13 Şubat 2024 tarihinde Fuji test ağında resmi olarak başlattı. Bu yükseltme, güvenilir zincirler arası etkileşimleri mümkün kılmayı ve ağın ölçeklenebilirliğini önemli ölçüde artırmayı amaçlamaktadır. Avalanche, Durango güncellemesinin Avalanche ağının kabiliyetlerini güçlendirmeyi amaçlayan bir dizi iyileştirme ile birlikte geldiğini belirtmektedir. Bunların başında ise Avalanche Warp Messaging’in (AWM) Avalanche ekosistemindeki tüm EVM zincirlerinde etkinleştirilmesi karşımıza çıkmaktadır.

Bitwise, Galaxy ve Grayscale Yöneticilerine Göre Spot Ethereum ETF’lerinin Mayıs Ayında Onaylanması için %50 Şansı Var

Üç varlık yönetimi firmasının yöneticileri, 13 Şubat’ta düzenlenen bir panelde, bekleyen spot Ethereum ETF’lerinin bu mayıs ayında onaylanma şansının %50 olduğu konusunda hemfikir oldu. Bitwise Asset Management’in Küresel Araştırma Başkanı Matt Hougan, “Bence çok yakın bir zamanda ETH ETF’sine sahip olmamız muhtemel. Mayıs ayına kadar %50 şansımız var.” açıklamasında bulundu. Galaxy Varlık Yönetimi Küresel Başkanı Steve Kurz, mayıs ayına kadar spot Ethereum ETF onayı şansının %50 olduğunu düşündüğünü belirtti. Son olarak ise Grayscale ETF Küresel Başkanı Dave LaValle de, mayıs ayına kadar onay ihtimalini %50 olarak değerlendirdi.

Kaynak: ICRYPEX