Kripto Para Haberleri – (13.09.2023)

ABD Enflasyon Verisi Açıklanacak

Bugün TSİ 15:30’da ABD enflasyon verisi açıklanacak. Çekirdek veride aylık bazda beklenti değişim olmaması, yıllık bazda ise %4.3’e geri çekileceği yönünde. Manşet enflasyonun ise yıllıkta %3.6, aylıkta ise %0.6’ya yükselmesi bekleniyor.

Binance US CEO’su İstifa Etti

Uzun süredir problemler yaşadığı bilinen ve yaz ayları başında SEC tarafından açılan Binance davası ile tamamen yalnız başına kalan ve onlarca işten çıkarma yapan Binance US’de CEO Brian Shroder’in şirketten ayrıldığı açıklandı. Bir Binance US yetkilisinin doğruladığı bu ayrılık sonrasında Shroder yerine Binance US Hukuk Müdürü Norman Reed’in geçeceği öğrenildi.

Solana MetaMask’a Taşınıyor

Solana cüzdanları MetaMask Snaps üzerinde kullanıma sunulacak. Bu entegrasyon SOL ve Solana merkezli NFTlerin direkt olarak MetaMask cüzdanlarından yönetebileceği anlamını taşıyor. Solflare kurucusu Filip Dragoslavic yaptığı açıklamada, bu uygulama ile Solana kullanıcılarının yapacakları işlem için farklı bir cüzdana geçmemelerini ve Solana üzerinde kalmalarını sağlayacaklarını ve artık kullanıcıların 100 milyondan fazla kullanıcı ile en popüler kripto cüzdanı olan MetaMask’i kullanabileceklerini ifade etti.

Gensler Senato’da Savunma Yaptı

SEC Başkanı Gary Gensler, dün kripto toplulukları ile ilgili yaşadığı spekülasyonlarla ilgili senatoya savunmasını yaptı. Gensler, önemli konular ile ilgili bilgiler paylaşırken öncelikli olarak yatırımcı güvenliğinin sağlanması gerektiğinden bahsetti. Ayrıca menkul kıymet tanımının, kripto varlıkların çoğuna uyduğunu da ifade etti. Spot Bitcoin ETF’leri ile ilgili SEC’nin değerlendirmede olduğunu ve çalışanların yorumlarını beklediklerini ifade etti.

Franklin Templeton Spot Bitcoin ETF Başvurusunda Bulundu

Yönetimi altında 1.5 trilyon dolara yakın varlık bulunduran varlık yönetim şirketi Franklin Templeton da Spot Bitcoin ETF’i başvurusunda bulundu. Doğru değerlemeler için FT’nin CF Benchmarks ile iş birliğine gideceği de ifade edildi. Başvuruda fonun yapısı anlatılırken, Coinbase’in kripto saklama hizmetini, Bank of NY Mellon’un ise nakit saklama ve yönetim süreçlerini yürüteceği ifade edildi.

Stellar’da Büyük Duyuru Beklentileri Karşılamadı

X hesaplarından günler önce yaptıkları geri sayım ve büyük duyuru ile beklentileri artıran Stellar’da yapılan paylaşım oluşan beklentileri karşılamadı. Yapılan duyuruya göre Stellar, token için yeni bir web sitesi kuracak. Duyuru, “Beklenti sona erdi, işte yeni Stellar.” şeklinde yapıldı.

CoinEx Borsasında Hack Olayı

CoinEx kripto borsasında dün şüpheli işlemler gerçekleşmesi sonrasında borsada 43 milyon dolarlık bir hack olayının yaşandığı açıklandı. Hacker adreslerini tespit eden ve açıklayan CoinEx, bu adresleri X hesabı üzerinden paylaştı.

Kaynak: ICRYPEX