Kripto Para Haberleri – (13.06.2024)

Terraform, 4,47 Milyar Dolar Ödemeyi Kabul Etti – Türk Lirası Kripto Hacmi Pazar Payı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Terraform, 4,47 Milyar Dolar Ödemeyi Kabul Etti

Terraform Labs, 2022’de büyük bir değer kaybı yaşayan algoritmik stablecoini TerraUSD ile ilgili olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile 4.47 milyar dolarlık bir anlaşmaya vardı. SEC’in önerdiği kararda, 3.58 milyar dolar geri ödeme, 420 milyon dolar ceza ve kurucu ortak Do Kwon’un halka açık şirketlerde yönetici veya direktör olarak görev yapmasının yasaklanması yer alıyor. SEC, bu anlaşmanın yatırımcılara önemli bir geri ödeme sağlamak ve kripto endüstrisinde suistimalin önüne geçmek için bir caydırıcı olmayı amaçladığını belirtti.

Türk Lirası Kripto Hacmi Pazar Payı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Türk lirasının kripto hacmindeki payı, Binance’nin bankacılık ortaklarını kaybetmesi ve para biriminin değer kaybı ve volatilitesi nedeniyle rekor seviyeye ulaştı. Bir veri sağlayıcısı olan Kaiko’ya göre TRY, hacmi bakımından en büyük üçüncü itibari para birimi oldu ve bu artış Türkiye’nin enflasyon oranının %70’i aşmasından kaynaklandı. TRY’nin kripto hacmindeki yükselişi, 2024’teki birçok seçim ve farklı para politikaları nedeniyle artan döviz volatilitesi ile ilişkilendiriliyor. Benzer yüksek enflasyon ve değer kaybı eğilimleri İngiliz sterlini, Japon yeni ve Meksika pesosunu da etkiledi.

Fed, Bu Yıl Sadece Bir Faiz İndirimi Görüyor

Beklendiği gibi, ABD Merkez Bankası’nın Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), faiz oranını %5.25 – %5.50 aralığında sabit tuttu. Ekonomik görünüm, bu yıl sadece 25 baz puanlık bir faiz indirimi öngörüyor ve bu, %2 enflasyon hedefine yönelik ilerlemeyi yansıtıyor. Fed’in 2024 sonu için belirlediği faiz oranı beklentisi, önceki %4.6’dan %5.1’e yükseldi ve bu, daha az faiz indirimi öngördüğünü gösteriyor. 2025 için beklenen faiz oranı %4.1 olup, gelecek yıl 100 baz puanlık faiz indirimi olabileceğini işaret ediyor. Mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi raporu, enflasyonda beklenmedik bir yavaşlama gösterse de, Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonun hala çok yüksek olduğunu vurguladı. Bu şahin tutum, önceki piyasa kazançlarını düşürdü. Bitcoin yatay seyrederken, ABD hisse senetleri ve tahvilleri kazançla kapandı ancak en yüksek seviyelerinin altında kaldı.

MetaMask, ABD ve İngiltere Kullanıcıları Hariç Ethereum için Pooled Stakingi Başlatıyor

Consensys, MetaMask aracılığıyla pooled staking hizmetini başlattı. Kullanıcılar artık herhangi bir miktarda ETH ile Ethereum ağı güvenliğine katkı sağlayabilir ve ödüller kazanabilirler. Daha önce, doğrudan staking yapabilmek için en az 32 ETH gerekiyordu. Kullanıcılar istedikleri zaman stakinglerini geri çekebilirler, ancak bu süreç Ethereum validator çıkış sırasına bağlı olarak değişebilir. Hizmet, StakeWise’nin akıllı sözleşmelerini kullanarak aşamalı olarak kullanıma sunuluyor. Bu gelişme, bugünden itibaren bazı uygun kullanıcılarla başlayarak önümüzdeki günlerde daha fazlasına genişliyor. Şu anda, Ethereum ağı üzerindeki toplam ETH arzının %27.1’i stake edilmiş durumda ve büyük havuzlarda yoğunlaşmış durumda. MetaMask havuzda staking hizmetini başlatarak Ethereum validator stakingine daha fazla kullanıcının erişimini sağlamayı hedefliyor. Lido ve Rocket Pool gibi likit staking çözümleri, 32 ETH gerektirmeksizin daha küçük miktarlarda ETH sahipleri için benzer faydalar sunuyor. Bu çözümler ayrıca, DeFi’de kullanılabilen ve staking ödülleri kazanabilen temel varlık üzerinden likit staking tokenleri sağlıyor.

Ripple CEO’sundan RLUSD Hakkında Açıklama

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Amsterdam’da düzenlenen XRP Ledger Topluluk Zirvesi’nde (XRPL Apex) şirketin yakında çıkaracağı stablecoinin adını açıkladı. RLUSD, XRP Ledger ve Ethereum’da kullanılabilen dolara sabitlenmiş bir stablecoin olacaktır.

Circle, Web3 için Solana’da Programlanabilir Cüzdanları Tanıttı

Önde gelen bir kripto finansal hizmetler firması olan Circle, Solana blok zincirini desteklemek adına Web3 hizmetlerini genişleterek kullanıcı deneyimini ve işlevselliğini geliştirmek için programlanabilir cüzdanlar gibi gelişmiş özellikler sağlamaya başlayacak. Bu entegrasyon iki aşamada gerçekleşecek olup, ilk aşama geliştiricilerin önceden tanımlanmış kurallara dayalı varlık yönetimini otomatikleştirmeleri için programlanabilir cüzdanlara odaklanacaktır.

MoonPay ve PayPal’dan Ortaklık

MoonPay, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’taki müşteriler için yeni bir entegrasyonunu duyurdu. Avrupa’daki müşteriler yakında MoonPay platformunda kripto satın almak için PayPal’ı bir seçenek olarak kullanabileceklerdir. MoonPay bir basın açıklamasında, PayPal’ın Apple Pay ve geleneksel banka kartlarının ardından ABD’deki en popüler üçüncü ödeme yöntemi olduğunu belirtti.

Biden Yönetimi Kripto Bağışlarını Kabul Etmek için Görüşmelerde Bulunuyor

Başkan Joe Biden’in yeniden seçim kampanyası, Coinbase Commerce aracılığıyla kripto para bağışlarını kabul etme seçeneğini gündeme taşımaktadır. Biden’in ekibinin potansiyel olarak kripto meraklısı seçmenleri çekmek ve kripto yanlısı bağışçılardan katkı sağlamak için bu yöntemi değerlendirdiği açıklandı.

Kaynak: ICRYPEX

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!