Kripto Para Haberleri – (1.07.2024)

ABD Spot ETH ETF’leri Ertelendi – 21Shares, Spot Solana ETF Başvurusunda Bulundu

ABD Spot ETH ETF’leri Ertelendi

Eric Balchunas’a göre SEC, spot Ethereum ETF ihraççılarından S-1 formlarını 8 Temmuz’a kadar yeniden dosyalamalarını istedi ve bu durum Ethereum ETF’lerinin piyasaya sürülmesini temmuz ortasına veya sonrasına erteledi. SEC Başkanı Gary Gensler, geçen ay senatoya spot ETH ETF’lerinin bu yaz onaylanacağını söylemişti. SEC, formları küçük yorumlarla geri gönderdi ve ihraççıların bu yorumlara son revizyon turunda yanıt vermesi gerekiyor. Bu da daha fazla geri dönüş olabileceğini gösteriyor. S-1 formlarının onayı, spot Ethereum ETF’lerinin lansmanı için ikinci aşamayı oluşturuyor. İlk aşama, mayıs ayında SEC’ten onay alan 19b-4 formlarını içeriyordu. Haziran ayındaki son güncellemeler arasında Franklin Templeton ve VanEck sponsor ücretlerinin açıklanması ve Invesco Galaxy, Grayscale, Fidelity ve BlackRock gibi ihraççıların tohum yatırımları yer aldı.

21Shares, Spot Solana ETF Başvurusunda Bulundu

Varlık yöneticisi 21Shares, VanEck’in ardından spot Solana ETF başvurusunda bulunan ikinci şirket oldu. 21Shares Core Solana ETF adlı bu fon, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunulan S-1 kayıt formuna göre, SOL’un performansını yansıtmak amacıyla oluşturulmuştur. Bu fonun saklaması ise Coinbase Custody Trust Company tarafından gerçekleştirilecektir.

SEC, MetaMask Staking ve Broker İddiaları Konusunda Consensys’ye Dava Açtı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ethereum yazılım sağlayıcısı Consensys’ye, MetaMask cüzdan hizmetinin menkul kıymet sunup sattığını iddia ederek dava açtı. Dava ayrıca MetaMask’ın staking özelliği için kullandığı Ethereum staking hizmetleri Lido ve Rocket Pool’u da hedef alıyor. SEC, MetaMask’ın en az 5 milyonu, “kripto varlık menkul kıymetleri” içeren 36 milyondan fazla kripto işlemine aracılık ettiğini iddia ediyor. Ayrıca, SEC, MetaMask’ın Lido ve Rocket Pool staking hizmetlerini yatırım sözleşmesi olarak görüyor ve bu hizmetlerin likit staking tokenlerini kayıtsız menkul kıymetler olarak değerlendiriyor. Consensys, bu durumu düzenleyici aşırılık olarak nitelendiriyor ve MetaMask’ın bir broker olarak düzenlenmesini önlemek için hukuki mücadelesine devam ediyor.

Floki Inu, Solana Ve Base Blok Zincirlerindeki Sahte Tokenlere Karşı Uyardı

Floki Inu memecoin projesi, kullanıcıları ve kripto para topluluğunu markasıyla yanlış bir şekilde ilişkilendirilen sahte tokenlar hakkında uyardı. Resmi Floki Inu hesabı, meşru FLOKI tokeninin yalnızca BNB Smart Chain ve Ethereum ağlarında mevcut olduğunu vurguladı ve dolandırıcılıktan kaçınmak için doğru sözleşme adreslerini paylaştı. Bu tehditlere rağmen, Floki Inu ekosistemini genişletmeye devam ediyor ve BNB Chain ana ağında FLOKI Ad Hizmetini kullanıma sundu. Böylece, kullanıcılar merkezi olmayan alan adlarını kaydedebiliyor. Proje, BNB Chain’de 417.400’den fazla sayısına ulaştı ve topluluğu için bir ödül programı başlattı. 2024 yol haritasında Floki Inu, düzenlenmiş dijital banka hesapları ve küresel finansal hizmetler için fintech firmalarıyla ortaklıklar sunmayı planlıyor.

Aptos ve Alibaba Cloud Arasında Ortaklık

Aptos Vakfı, Japonya’daki Web3 ekosistemini büyütmek için Alibaba Cloud ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Resmi duyuruya göre, anlaşma Asya-Pasifik bölgesinde erişilebilirliği artırmayı ve yeniliği teşvik etmeyi amaçlamaktadır. İkili, Asya’nın ilk ortak markalı Move geliştirici topluluğu olan Alcove’yi hayata geçirecektir. Alcove’nin misyonu, Move akıllı sözleşme programlama dilinin Web3 geliştiricileri arasındaki erişimini ve etkisini artırmak olarak belirtilmektedir.

IRS, Kripto Vergi Raporlaması için Yeni Düzenlemeleri Sonuçlandırdı

Yeni düzenlemelere göre, kripto platformlarının 2026’dan itibaren işlemleri ABD İç Gelir Servisi’ne (IRS) bildirmesi gerekecektir. Ancak, varlıklarını kendileri tutmayan merkezi olmayan platformlar bu düzenlemelerden muaf tutulacaktır. Bu yeni düzenlemeler ile kripto ve diğer dijital varlıkların satışından elde edilen kazançlar vergiye tabi olacaktır. IRS Komiseri Danny Werfel yaptığı açıklamada, “Dijital varlıkların vergiye tabi geliri gizlemek için kullanılmadığından emin olmamız gerekiyor ve bu nihai düzenlemeler, dijital varlıkların yüksek riskli alanında uyumsuzluğun tespitini iyileştirecektir.” dedi.

Sony Group, Kripto Borsası Pazarına Resmen Giriş Yaptı

Sony Group, Amber Japan’ı satın alarak kripto borsası pazarına resmen giriş yaptı. Daha önce DeCurret olarak bilinen Amber Japan, küresel Amber Group’un Japon iştirakidir ve düzenlenmiş dijital varlık ticareti hizmetleri sunmaktadır. Bu hamle, Sony’nin halihazırda 100 milyar doları aşan bir piyasa değerine sahip olan portföyünü çeşitlendirme stratejisinin bir parçası olarak geldi.

Kaynak: ICRYPEX

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!