Kredi kartı ve tüketici kredisi borçları yapılandırmasının detayları

Kredi kartı ve tüketici kredisi borçları için 72 aya kadar yeniden yapılandırma yolu açıldı.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda alınan kararlara göre; kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri, tüketicinin talebi halinde 72 aya kadar taksitlendirilebilecek.

BİR DEFAYA MAHSUS

İhtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri de tüketicinin talebi durumunda bir defaya mahsus en fazla 72 ayla sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilecek.

FAİZ DÜŞÜK OLABİLİR

Yapılandırma imkanı, bankalara borcu olanları sevindirdi. Ancak yapılandırma yapılırken uygulanacak faiz merak konusu oldu. Yapılandırma faizinin düşük olması yönünde çağrılar yapıldı.

3.8 MİLYONUN BORCU TAKİPTE

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken de, kredi kartı ve tüketici kredilerinde 3 milyon 823 bin kişinin takibe düşmüş 17 milyar lira borcu olduğunu belirterek, “Yapılandırma faizi düşük olmalı” dedi. Palandöken, şöyle konuştu: “Temmuz 2016 itibarıyla 2 milyon 67 bin vatandaşın kredi kartlarına 7 milyar lira civarında, tüketici kredilerine ise 1 milyon 756 bin vatandaşımızın 10 milyar lirayı aşkın borcu takibe düşmüş. Bir defaya mahsus 72 ay vadeye kadar borç yapılandırması getirilecek olmasının olumlu etkisi görülecektir. Bankalar düşük faiz ile yapılandırma yapmalı”

KARTTA YENİ DÖNEM

Kredi kartında ve kredilerde, vatandaşın alışverişini kolaylaştıracak, dolayısıyla piyasayı hareketlendirecek ve üretimi artıracak düzenlemeler yapıldı. İşte alışverişlerde yeni dönem:

12 TAKSİT İMKANI:

Genel kredi kartı taksit sınırı 9 aydan 12 aya çıkacak. Bazı ürünlerde farklı kredi taksit sayısı bulunuyor. Ancak her şartta taksit sayısı 12’den fazla olamayacak.

CEP-GIDA KAPSAM DIŞI:

Cep telefonu, gıda, akaryakıt, yemek alışverişlerinde taksit yasağı devam edecek.

ELEKTRONİĞE 6 AY VADE:

Elektrik-elektronik eşya ve bilgisayar alımları 6 ay taksit sınırına tabi tutulacak. Ancak beyaz eşya bu sınırlamadan etkilenmeyecek.

TATİLDE SINIR 9 AY:

Havayolları, taşımacılık, seyahat acenteleri, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetlerle ilgili harcamalar, sağlık ürünü alımı, kulüp ve derneklere yapılan ödemeler ve vergi ödemelerinde 9 ay taksit sınırı sürecek.

YURT DIŞINA TAKSİT YOK:

Yurt dışında yapılan harcamalar, alkollü içecek alımları, kozmetik ve ofis malzemeleri alımları ile ilgili harcamalar taksit yasağına tabi tutulacak.

LİMİT ARTTI:

En düşük kredi kartı limiti 5 bin 200 lira.

4 YIL VADE:

Bankadan maksimum 36 ay (3 yıl) vade ile tüketici kredisi alınabiliyordu, şimdi bu sınır 48 ay (4 yıl) olacak. Vatandaş, 48 aya varan vadeyle tüketici kredisi kullanabilecek.

AVRUPA BİRİNCİSİYİZ

-Kredi kartı ve banka kartı sayısı 171 milyonu aştı. Kart sayısıyla Türkiye, Avrupa’da ilk sırada.

-Türkiye’de 59 milyon kredi kartı var.

Kartlı ödemelerin hane halkı harcamaları içindeki payı son 5 yılda yüzde 28’den yüzde 39’a çıktı.

Temassız kart sayısı yüzde 30 artarak, 23 milyon oldu. Temassız işlem kabul eden nokta sayısı ise 3 kat artarak 304 bin oldu.

Vatan

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin