KOZAL trend analizi: Küresel ekonomik görünüm pozitif

Fitch’in yayımladığı Küresel Ekonomik Görünüm raporuna göre, gelişmekte olan ülkelerin orta vadeli potansiyel büyüme tahminleri düşüş gösterdi. 10 gelişmekte olan ülke için gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) ağırlıklı ortalama bazda %4 olan bu tahmin, bir önceki değerlendirmede %4.3 seviyesindeydi. Çin’in arz yönlü büyüme potansiyelindeki 0.7 puanlık düşüş, bu aşağı yönlü revizyonun temel nedeni olarak belirtildi.

Fitch, Çin için büyüme tahminini %5.3’ten %4.6’ya, Rusya için %1.6’dan %0.8’e düşürdü. Güney Afrika için ise büyüme tahmini %1.2’den %1’e indirildi. Ancak, Hindistan ve Meksika’nın sermayelerinin iş güçlerine oranının daha olumlu bir görünüme sahip olması nedeniyle bu iki ülke için yukarı yönlü revizeler yapıldı. Hindistan’ın büyüme tahmini %5.5’ten %6.2’ye, Meksika’nın tahmini ise %1.4’ten %2’ye yükseltildi.

Grafik TradingView’den

KOZAL teknik analizde, KOZA ALTIN hissesinin 10 günlük basit hareketli ortalaması 22.32, 30 günlük üssel hareketli ortalaması 23.16, 50 günlük basit hareketli ortalaması 24.25 ve 200 günlük basit hareketli ortalaması 27.30’dur. Bu değerler, hissenin kısa vadeli trendinin negatif, orta vadeli trendinin ise pozitif olduğunu göstermektedir.

Bunun sonrasında, hissenin göreceli güç endeksi (RSI) 42.11 ve stokastik göstergesi %K 50.39’dur. Hisse aşırı satım bölgesinde olmasın.

Trend analizi yapıldığında, 1 yıllık beta değeri 0.96, yani genellikle piyasa hareketlerinden daha az oynaklık gösterir. Ancak, son üç ay içinde hissenin en düşük değeri 21.42 Türk Lirası iken en yüksek değeri 33.92 Türk Lirası olmuştur.

Trend verileri kuş bakışı olarak incelendiğinde, kısa vadeli zorlu bir dönemden geçtiği ancak orta vadeli perspektifte daha pozitif olabilir.

TradingView, tüccarlar için sağladığı geniş veri ve analitik araç yelpazesi ile dikkat çekiyor. Bu platform, ekonomik olayların ve piyasa faktörlerinin işlemcilerin kararlarını etkileyebileceği bir dünyada bilgi sahibi olmanıza yardımcı oluyor. Örneğin, Ekonomik Takvim aracılığıyla faiz kararları veya GSYİH açıklamaları gibi önemli ekonomik olayları takip edebilir ve bu olayların nasıl piyasaları etkileyebileceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca, ham madde ticareti yapanlar için altın fiyatlarını izlemek çok önemlidir. TradingView, altın fiyatları gibi kritik öneme sahip verileri ve analiz araçlarını sunarak işleminizi daha bilinçli hale getirir.

Sonuç itibarıyle, Fitch Polonya için orta vadeli büyüme tahminini %2.6’dan %3’e, Brezilya için %1.5’ten %1.7’ye ve Endonezya için %4.7’den %4.9’a çıkardı. Yani küresel olarak güçlü bir artış var ve biz Türkiye (3.9’dan 4.1’e), büyüme anlamında bir Endonezya veya bir Hindistan değiliz. Fakat 11 şehrin yıkıldığı bir depremi geride bıraktığımızı ve bu anlamda büyüme anlamında Çin’e yaklaştığımızı da belirtelim.

Okan Özdemir