KOZAL, OTKAR, TTKOM: Esas Sorun Enerji

Enerji sanayinin can damarı. ABD sadece dolarizasyon ile değil en çok petrol stoklayan ülke olarak istediği bölgede rahat hareket ediyor. 2. Dünya savaşından sonra para biriminin silah olarak kullanıldığı çok açık. Enflasyon ve stagnasyon gölgesinde para biriminden de öne çıkan bir gerçeklik var: enerji.

OPEC+ toplantısı sonucunda Ağustos ayı için günlük 640 bin varil üretim artış kararı alınırken ulaşılması halinde pandemi öncesi üretim seviyelerine geri dönülmüş olacak. İfade edildi.

ABD’de İşsizlik maaşı başvuruları 25 Haziran’da biten haftada 2.000 düşüşle 231.000 oldu.

Almanya’da Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı da haziranda %5’ten %5,3’e çıktı. Artışın sebebi, Ukraynalı mültecilerin artık İş Bulma Kurumu’na iş arıyor olarak kaydediliyor olması ve dolayısıyla iş gücü piyasası istatistiklerinde görünür olmasından kaynaklandığı ifade edildi.

TSLA grafiği, yüzde 0.24 yükselerek 674 USD fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

KOZAL 7 Temmuz’da hisse başına 17.55 TL brüt temettü ödemek üzere TMSF’ye teklifte bulundu. KOZAL Yönetim Kurulu 2016-2021 dönemi karlarından toplam brüt 2.68 milyar TL temettü dağımı yapmak üzere TMSF’ye teklifte bulunulmasına karar verdi. Temettü verimi %10.3 olduğundan grafiğin çok üzerinde bir yüzde 10’luk artış görmekteyiz. Vadeli uzun pozisyon işlem açanlar büyük hezeyana uğradı ve spotta yükselen hisse vadelide taban oldu.

Grafik TradingView’den

OTKAR yüzde 4.15 temettü verip resesyon söylentilerine rağmen güçlü duran bir hisse. Uzun vadede aracı kurumların, fonların ve yatırımcıların da ilgi odağı olduğu hisseler arasında denebilir. Grafikte 2 güçlü mumun dikey halinin devamında süpertrend al verebilir. An itibaryle 432.5 seviyesindedir.

Grafik TradingView’den

TTKOM 8.92 TL seviyesinden devam eden hisse senedi, sürdürülebilirlik endeksine göre, temettü verimi yüksek şirketleri arasındadır. 2023 ‘te de yüzde 6 üzerinde temettü getirisi olabileceğinden yatırımcıların halen ilgi odağı. Yıl sonuna doğru 10 TL direnci kırılabilir.

Sonuç itibariyle, enerjinin her bir çeşidi önem kazanmaktadır. Dolayısıyla bulunan doğalgaz rezervinin dağıtımının yapılması petrolde etkisi neyse onu yapacaktır. Özellikle kriptonun ne denli atıl ve kısır döngüde kaldığını enerjisizlikten gördük. Halen 100 binden fazla takipçisi olan fenomenler bile kriptonun yakında 5x artacağını düşünerek büyük bir tarihi yanlışa imza atmaktadırlar.

Okan Özdemir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!