Kordsa Hisse Yorumu / Yatırım Finansman – (6.08.2021)

KORDSA: Hedef Fiyat Revizyonu

Endeks Üzeri Getiri (Önceki: Endeks Üzeri Getiri) 
Hedef Fiyat TL33.80
Hisse Fiyatı (06-08-2021) TL23.80
Getiri potansiyeli 42%

Lastik güçlendirme pazarında güçlü küresel talep. Özellikle lastik yenileme pazarında küresel olarak gözlenen talep artışı sonucu, Kordsa da lastik güçlendirme iş kolunda Covid-19 şokunun ardından hızlı bir toparlanma kaydetmektedir. 2021 yılında Naylon 66 başta olmak üzere bazı hammaddelerde yaşanan arz sıkıntısı, sektörde arz-talep dengesini  sıkılaştırmış durumdadır. Kordsa’nın bu görünüm altında 2021 yılında yüksek kapasite kullanım oranı ile çalışması tahmin edilmektedir. Diğer yandan kompozit iş kolunda havacılık sektöründeki toparlanmanın yavaş ilerlemesi sonucu, gelirlerde yatay görünüm beklenmektedir. Buna rağmen Kordsa’nın 2021 yılında FAVÖK performansında dolar bazında %61 artış kaydetmesini ve 131 milyon dolar FAVÖK elde etmesini bekliyoruz (2020: 75 mn dolar, 2015-19 ortalama: 108 milyon dolar).

Borç seviyesinde azalma ile birlikte inorganik büyüme için yeni adım gelebilir.  Kordsa’nın büyüme stratejisinde satın almalar ve inorganik büyüme önemli rol oynamaktadır. Özellikle kompozit alanında havacılık ve otomotiv sektörüne yönelik uzun yıllar sürebilen onaylı tedarikçi konumunu elde etme süreci, satın alma yapılarak hızlandırılmış olmaktadır. Pandemi döneminde gerek şirketin artan borçluluk rasyoları, gerekse de görünümdeki belirsizlikler nedeniyle yeni satın alma planlarına yönelik somut gelişme yaşanmamıştı. Fakat 2021 yılında artan karlılık ve bunun sonucu olarak Kordsa’nın borçluluk seviyesinde beklenen düşüş sonucu, şirketin inorganik büyüme konusunda yeni hamle yapması beklenebilir. Biz uzun vadeli tahminlerimizde Kordsa’nın 2025 yılına dek şirket satın almalarına toplam 250 milyon dolar yatırım yapmasını, bunun sonucu olarak kompozit alanında şirketin cirosunun 300 milyon dolar seviyesinin üzerine çıkmasını tahmin ediyoruz (buna göre kompozit iş kolunun toplam ciro içindeki payı %12’den %28’e yükselmektedir).

Kompozit sektöründe görünüm.  Otomotiv ve havacılık sanayi yakıt ekonomisi ve çevresel etkiler nedeniyle giderek daha hafif araçlar üretmeye odaklanmaktadır, bu eğilim de kompozit talebinin uzun vadede büyümesini destekleyecektir. 2020 yılında Kordsa ile İngiltere merkezli TRB adlı şirket arasında, elektrikli araç bataryalarında kullanılmak üzere kompozit üretimine yönelik anlaşma imzalanmıştır. Bu anlaşma kapsamında üretim hacmi ilk etapta çok yüksek olmasa da, uzun vadede Kordsa için referans olacak ve büyüme dinamiklerini destekleyecektir. Diğer yandan Covid-19’a karşı dünya genelinde yürütülen aşılama hızına bağlı olarak havacılık sektöründeki toparlanma, kısa vadeli büyüme katalistleri arasında yer almaktadır.

Hedef fiyatımızı İNA modelimizdeki revizyonlar sonrası 33,80 TL’ye yükseltiyoruz.  Kordsa için İNA modelimizde ABD doları bazında 6 yıllık nakit akışı tahmin ediyor ve devam eden değer hesabında %2,5 uç büyüme oranı öngörüyoruz. Ortalama sermaye maliyeti (USD) %8,8 seviyesinde hesaplanırken, USD/TL kur tahminlerindeki yükseliş ve şirketin borçluluğundaki düşüş de değerlememizi yukarı çeken etkenler arasında yer almaktadır.

2Ç tahminlerimiz: Kordsa’nın 2Ç sonuçlarını 10 Ağustos’ta açıklaması beklenmektedir.Bizim tahminimiz bu çeyrekte 276 mn TL FAVÖK (yıllık %141 artış) ve 169 mn TL net kar (geçen seneye göre 10x kat artış) açıklanması yönündedir. 2Ç için FAVÖK ve net kar marjı tahminimiz %16,5 ve %10,2 seviyesinde olup, 1Ç’ye göre FAVÖK marjında yaklaşık 1 puan gerileme, net kar marjında ise 1,5 puan artış tahmin ediyoruz.

Kaynak: Yatırım Finansman