Koç Holding Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (8.05.2023)

Tavsiye: Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY134.60
Son kapanış, TL/hisse TRY75.70
Yukarı potansiyel %78

Yatırım teması

Net Aktif Değeri’ne iskontosu, toplam kombine gelirlerinin %55’ine denk gelen yüksek yurt dışı ve döviz bazlı gelir getiren iştirakleri, sektörel ve döngüsel olarak çeşitlendirilmiş portföy yapısı.

Çok iyi geçen 2022’nin ardından, 2023’te konsolide net karda %6’lık bir düşüş bekliyoruz. Tüpraş’ta normalleşen ürün marjları ve daha yüksek efektif vergi oranından dolayı %22’lik bir net kar daralması tahmin ediyoruz. Çekirdek net faiz marjında daralma, TÜFE’ye endeksli tahvillerin getirilerindeki düşüş ve artan faaliyet giderleri sebebiyle Yapı Kredi’den %14’lük bir net kar düşüşü bekliyoruz. Otomotivde yakın zamanda 2023 yurt içi hafif araç pazarı beklentimizi 800bin adetten 900bin (+%15 y/y) adede çıkardık. Yeni yatırımların marjı aşağıya çekmesi, ihracat payının artması ve artan faaliyet giderleri nedeniyle otomotiv segmentinde bir marj daralması öngörüyoruz. Ford Otosan’da yeni kapasitenin etkisiyle beraber hacim büyümesinin yanında güçlü fiyatlamanın 2023 net karına olumlu yansımasını bekliyoruz. Turk Traktör’de ihracattaki iyileşmeyle beraber güçlü bir kar artışı bekliyoruz. Öte yandan, Tofaş’ta net kar artışının %12 ile sınırlı kalacağını tahmin ediyoruz. Arçelik’te faaliyet karındaki artışın artan efektif vergi oranı ve finansal giderler sebebiyle bir miktar baskılanmasıyla net kardaki büyümenin %18’ler mertebesinde olacağını tahmin ediyoruz.

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler

Koç Holding’in Ford ile beraber planladığı elektrikli araç batarya yatırımıyla ilgili olası pozitif gelişmeler, Arçelik’in Avrupa’da Whirlpool ile yaptığı anlaşmanın tamamlanması ile alakalı haberler, Tüpraş’tan olası bir ikinci nakit temettü dağıtımı, orta-distilat ürün marjlarında Nisan-23 seviyelerinden bir toparlanma hisse performansını olumlu etkileyebilecek faktörler olarak görünüyor.

Değerleme

Hedef hisse fiyatımız %78’lik bir yükseliş potansiyeline işaret ediyor. Koç Holding mevcut Net Aktif Değeri’ne göre %30 iskontoda işlem görürken, son 2 yıllık ve 5 yıllık ortalama iskonto sırasıyla %32 ve %19 seviyelerindedir.

Kaynak: Ak Yatırım