Koç Holding 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Oyak Yatırım – (09.11.2016)

KCHOL yılın üçüncü çeyreğinde 981 milyon TL net kar açıklarken bu rakam piyasa beklentisi olan 838 milyon TL’yi aşmış oldu.

Fiyat (TL) 12.78

Hedef Fiyat (TL) 14.80

Yükseliş Potansiyeli 14.80

Karın beklentilerin üzerine çıkmasında özellikle enerji segmenti karlılığının beklentileri aşması etkili oldu. Holdingin kombine faaliyet karı ise 3.2 milyar TL ile yıllık %3 artış kaydederken finans segmenti karlılığındaki iyileşme bu rakamı desteklemiş oldu.

Finans bölümü faaliyet karı yıllık olarak %45 artarken bunda özellikle mevduat maliyetlerindeki azalış ve TÜFE endeksli bonolardaki getirinin neredeyse iki katına çıkması etkili oldu. Enerji segmenti faaliyet karı ise 1 milyar TL seviyesinde bir katkı vererek kombine faaliyet karını destekledi. Özellikle rafineri marjlarının ikinci çeyreğe kıyasla artması Tüpraş’ın karını destekleyen en önemli unsur oldu. Ancak bu segmentin karlılığı görece düşük seryreden mazot ve benzin marjları etkisi ile geçtiğimiz yılın altında gerçekleşti. Otomotiv segmentinde ise faaliyet karının FROTO’daki düşük hacimden ve TOASO’nun marjlarındaki daralmadan olumsuz etkilendiği görülüyor. Dayanıklı Tüketim mallarında ise olumlu katkının devam ettiği görülüyor. Bu segmentte beklentiyi karşılamayan satış rakamlarına rağmen faaliyet giderlerindeki azalış karlılığı destekledi.

Koç Holding’in solo net nakiti 571 milyon dolar seviyelerinde bulunmaya devam ediyor. Bunun yanında şirketin iki Eurobond ihracı sayesinde toplamda 2.1 mlyar dolar seviyesinde bir brüt nakiti olması da dikkat çekiyor. Bu nakit şirketi risklere karşı korurken aynı zamanda yeni fırsatlarla karşılaşması durumunda yatırım yapabilmesi imkânı da sağlıyor.

Koç Holding NAD’sine %9 iskonto ile işlem görüyor. Şirket için belirlediğimiz 14.80TL’lik hedef fiyat %16’lık artış potansiyeline işaret ederken “Endeksin Üzerinde Getiri” tavsiyemizi koruyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN