Kartla harcama 5 yılda yüzde 86 arttı

Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, Türkiye’de bir yılda ATM kartlarıyla çekilen nakit tutarının 200 milyar lira olduğunu belirterek, “Bunun 7 milyar lirası alışverişten oluşuyor. Önümüzdeki birkaç yılda bunu 50 milyar liraya çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Visa’nın yeni kampanyasının tanıtımında konuşan Ülman, Visa Europe’un Avrupa pazarlarının kart kullanımları açısından; “banka kartlarının ağırlıklı kullanıldığı pazarlar”, “kredi kartlarının ağırlıklı kullanıldığı pazarlar” ve “her iki kartın dengeli kullanıldığı pazarlar” olarak gruplandırılabileceğini bildirdi. Türkiye’de 2005’te 100 liralık alışverişin 15 lirasının kartla yapıldığını, 2010’da ise her 100 liralık alışverişin 29 lirasının kartlarla gerçekleştirildiğini kaydeden Ülman, Türkiye’de kartlarla yapılan harcamalardaki artışın 5 yılda yüzde 86 olduğunu bildirdi. Ülman, “Avrupa’da standart kullanımı olan banka kartlarına bile ülkemizde taksitlendirme özelliği kazandırılarak bir ilke imza atıldı. Kredi kartlarında olduğu gibi önümüzdeki yıllarda banka kartları alanında da temassız ödeme, ulaşım ve mobil ödemeler gibi yenilikçi ve yaratıcı uygulamalar göreceğimize inanıyorum” dedi.

Visa Europe Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak da, “5 yıl önce25 milyona yakın Visa Electron banka kartı varken, bugün bu sayı 42 milyona ulaştı. Visa Electron’la yapılan alışveriş işlemlerine baktığımızda da son 5 yılda yüzde 400’e yakın artış görüyoruz” dedi.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/kartla-harcama-5-yilda-yuzde-86-artti/ekonomi/haberdetay/26.10.2010/1306190/default.htm

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir