Karşılıksız Çek Verileri / Şubat 2017

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık Karşılıksız Çek İstatistikleri’ni açıkladı.

Bankalara ibraz edilen çekler:

Yılın ikinci ayında, bankalara ibraz edilen çek tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,8 artarak 126 milyar TL, ibraz edilen çek adedi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 artarak 3,6 milyon adet seviyesinde gerçekleşmiştir.

Karşılıksız işlemi yapılan çekler:

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 oranında azalırken, karşılıksız işlemi yapılan çek adedi yüzde 16 oranında azalmıştır.

Parasal tutarı 1,6 milyar TL olan 42 bin adet çeke karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde, karşılıksız işlemi yapılan 129 milyon TL tutarındaki 3,6 bin adet çek daha sonra ödendi.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranı:

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 1 puanlık azalışla yüzde 3 olurken, adet olarak 0,7 puanlık azalış ile yüzde 2,9 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı:

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en fazla olduğu 5 il, İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa olurken, adetsel olarak en yüksek olduğu 5 il, sırasıyla İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir olmuştur.

Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu iller ise yüzde 11,6 ile Iğdır, yüzde 9 ile Ardahan, yüzde 7,8 ile Kars, yüzde 7,5 ile Ağrı ve yüzde 6,9 ile Kırklareli oldu. Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise yüzde 2 ile Giresun, yüzde 1,7 ile Çanakkale ve yüzde 1,6 ile Sinop oldu.

Adet olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 6,4 ile Iğdır, yüzde 5,6 ile Ağrı, yüzde 4,3 ile Bitlis ve yüzde 4,2 ile Gaziantep ve Şanlıurfa oldu. Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise yüzde 1,7 ile Isparta, yüzde 1,5 ile Aksaray ve Çanakkale oldu

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi