Karşılıksız Çek Verileri / Şubat 2015

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık Karşılıksız Çek İstatistikleri’ni açıkladı.

Ocak – Şubat 2015 döneminde, karşılıksız çek adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 azalırken, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise yüzde 70 oranında artış gösterdi. Bankalara ibraz edilen 3 milyon adet çekin parasal tutarı 91 milyar TL oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre bankalara ibraz edilen çek adedi %14 azalırken, çek tutarı ise %4 oranında arttı.

Ocak – Şubat 2015 döneminde, parasal değeri 4,9 milyar TL olan 96 bin adet çeke, karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 16,8 milyar TL tutarındaki 443 bin adet çek daha sonra ödendi.

Şubat 2015 döneminde karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet olarak %3,1 ve tutar olarak %6,9 oldu. 2014 yılı sonunda bu oranlar adet olarak %2,9 tutar olarak %3,3 idi.

Şubat 2015 itibariyle, adet olarak, en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il, sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde ilk sırada yer alan Bursa’yı İstanbul, İçel, Ankara ve Antalya izledi.

Şubat 2015 itibariyle, tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il, %51,9 ile Bursa oldu. Bu ili, %18 ile İçel, %9 ile Batman, %8,7 ile Adıyaman, %7,8 ile Ardahan takip etti. Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Karaman, Çankırı ve Kırşehir oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir