Karşılıksız Çek Verileri / Ocak 2016

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık Karşılıksız Çek İstatistikleri’ni açıkladı.

Bankalara ibraz edilen çekler:

Bankalara ibraz edilen çek tutarı Ocak 2016 ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1 azalarak 45 milyar TL oldu.

Bu ayda, ibraz edilen çek adedi ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 azalarak 1,2 milyon oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çekler:

Karşılıksız işlemi yapılan çek adedi Ocak 2016 ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6 azalırken; karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise yüzde 5 oranında arttı.

Parasal tutarı 1,7 milyar TL olan 44 bin adet çeke, Ocak 2016 ayında karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı ayda, karşılıksız işlemi yapılan 138 milyon TL tutarındaki 4 bin adet çek, daha sonra ödendi.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranı:

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, Ocak 2016 ayında adet olarak geçen yılın aynı ayına göre 0,5 puanlık artış ile yüzde 3,7 olurken, tutar olarak 0,2 puanlık artışla yüzde 3,8 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı:

Ocak 2016 ayında karşılıksız işlemi yapılan çek adedinin en fazla olduğu 5 il, sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu iller arasında ilk sırada İstanbul yer alırken, bu ilimizi Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa izledi.

Ocak 2016 ayında tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 20,3 ile Kırklareli, yüzde 13,1 ile Kırşehir, yüzde 11,6 ile Hakkari, yüzde 11.2 ile Kırıkkale ve yüzde 11,0 ile Van oldu. Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Kastamonu, Karabük ve Giresun oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!