Karşılıksız Çek Verileri / Mart 2015

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık Karşılıksız Çek İstatistikleri’ni açıkladı.

Ocak – Mart 2015 döneminde, karşılıksız çek adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarken, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise yüzde 74 oranında artış gösterdi. Bankalara ibraz edilen 5,4 milyon adet çekin parasal tutarı 152 milyar TL oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre bankalara ibraz edilen çek adedi önemli değişim göstermezken, çek tutarı yüzde 14 oranında arttı.

Ocak – Mart 2015 döneminde, parasal tutarı 7,5 milyar TL olan 173 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 650 Milyon TL tutarındaki 25 bin adet çek daha sonra ödendi.

Mart 2015 döneminde karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet olarak  yüzde 3,2 ve tutar olarak yüzde 4,3 oldu. 2014 yılı sonunda bu oranlar adet olarak  yüzde 2,9 tutar olarak yüzde 3,3 idi.

Mart 2015 itibarıyla adet olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il, sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde ilk sırada yer alan İstanbul’u, Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir izledi.

Mart 2015 itibarıyla tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il, yüzde 43,4 ile Bolu oldu. Bu ili, yüzde 9 ile İçel, yüzde 8,1 ile Adıyaman, yüzde 7,5 ile Mardin, yüzde 7,5 ile Bursa takip etti. Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Yozgat, Sivas ve Kırşehir oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir