Karşılıksız Çek Verileri / Kasım 2017

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık Karşılıksız Çek İstatistikleri’ni açıkladı.

İbraz edilen çek tutarı arttı.

Yılın ilk on bir ayında bankalara ibraz edilen 538 bin keşideciye ait 19 milyon adet çekin toplam tutarı 722 milyar TL oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre; çek tutarı yüzde 11 artarken; keşideci sayısı yüzde 3, çek adedi ise yüzde 5 azaldı.

Karşılıksız işlemi yapılan çek sayısı azaldı.

Yılın ilk on bir ayında, bankalara ibrazında karşılıksız işlemi yapılan, 46 bin keşideciye ait 413 bin adet çekin toplam tutarı 16 milyar TL oldu. Karşılıksız işlemi yapılan 28 bin keşideciye ait toplam 3,2 milyar TL tutarındaki 96 bin adet çek daha sonra ödendi.

Geçen yılın aynı dönemine göre, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı yüzde 38, keşideci sayısı yüzde 29, adet ise yüzde 43 azaldı.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranı düştü.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı; tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 1,6 puan azalarak yüzde 2,2, adet olarak ise 1,7 puan azalarak yüzde 1,9 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı:

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının ve adedinin en yüksek olduğu 5 il sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya,  keşideci sayısının en yüksek olduğu 5 il ise sırasıyla İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa oldu.

Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 7,4 ile Iğdır, yüzde 6,6 ile Ağrı, yüzde 5,5 ile Mardin, yüzde 5,4 ile Muş ve yüzde 5,1 ile Batman oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!