Karşılıksız Çek Verileri / Haziran 2016

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık Karşılıksız Çek İstatistikleri’ni açıkladı.

Bankalara ibraz edilen çekler:

Bankalara ibraz edilen çek tutarı yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarak 345 milyar TL olurken, ibraz edilen çek adedi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 azalarak 10,8 milyon oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çekler:

Karşılıksız işlemi yapılan çek adedi yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 oranında arttı, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise aynı seviyede kaldı.

Parasal tutarı 13 milyar TL olan 385 bin adet çeke, yılın ilk yarısında karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde, karşılıksız işlemi yapılan 1,8 milyar TL tutarındaki 64 bin adet çek, daha sonra ödendi.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranı:

Yılın ilk altı ayında, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı adet olarak geçen yılın aynı dönemine göre 0,3 puanlık artış ile yüzde 3,6 olurken, tutar olarak 0,3 puanlık azalış ile yüzde 3,8 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı:

Haziran 2016 ayında karşılıksız işlemi yapılan çek adedinin en fazla olduğu 5 il, sırasıyla İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir ve Bursa oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu iller arasında ilk sırada İstanbul yer alırken, bu ilimizi Ankara, Antalya,İzmir ve Bursa izledi.

Haziran 2016 ayında tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 15,8 ile Hakkari, yüzde 11,8 ile Ardahan, yüzde 9,7 ile Kırşehir, yüzde 8.8 ile Niğde ve yüzde 8.7 ile Iğdır oldu. Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Karabük, Aksaray ve Tuncelioldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi