Karşılıksız Çek Verileri / Haziran 2015

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık Karşılıksız Çek İstatistikleri’ni açıkladı.

Bankalara ibraz edilen çekler:

Bankalara ibraz edilen çek tutarı Ocak – Haziran 2015 döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 317 milyar TL oldu.

Bu dönemde, ibraz edilen çek adedi yüzde 1 artarak 11,1 milyon oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çekler:

Karşılıksız çek adedi, Ocak – Haziran 2015 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15; karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise yüzde 47 oranında arttı.

Bu dönemde, parasal tutarı 13,2 milyar TL olan 359 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 1,6 milyar TL tutarındaki 65 bin adet çek daha sonra ödendi.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranı:

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, Haziran 2015 itibariyle, adet olarak yüzde 3,2 ve tutar olarak yüzde 3,7 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, Ocak – Haziran 2015 döneminde adet olarak yüzde 3,2 ve tutar olarak yüzde 4,2 oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu oran adet olarak yüzde 2,8 ve tutar olarak yüzde 3,3 idi.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı:

Haziran 2015 itibarıyla adet olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il, sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu iller arasında ilk sırada İstanbul yer alırken, bu ilimizi Ankara, İzmir, Antalya ve Gaziantep izledi.

Haziran 2015 itibarıyla tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 11,4 ile Kırklareli, yüzde 9,1 ile Artvin, yüzde 9 ile Kırşehir, yüzde 8,6 ile Bingöl ve yüzde 7,9 ile Siirt oldu. Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Çankırı, Denizli ve Karabük oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir