Karşılıksız Çek Verileri / Ekim 2021

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Çek Bilgileri – Ekim 2021

İşlem yapılan çek tutarı yüzde 35 arttı.

Bankalara, 2021 yılının Ocak-Ekim döneminde ibraz edilen 450 bin keşideciye ait 12 milyon adet çekin toplam tutarı 1.039 milyar TL oldu.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre; çek adedi yüzde 5, keşideci sayısı (tekilleştirilmiş) yüzde 4, çek tutarı ise yüzde 35 arttı.

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarı azaldı.

Ocak-Ekim 2021 döneminde bankalara ibraz anında karşılıksız çıkan, 14,5 bin keşideciye ait 123 bin adet çekin toplam tutarı 10,7 milyar TL oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı yüzde 4, çek adedi yüzde 28, tekil keşideci sayısı ise yüzde 39 geriledi. Karşılıksız işlemi yapılan 9 bin keşideciye ait toplam 1,7 milyar TL tutarındaki 23,7 bin adet çek daha sonra ödendi.

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının ibraz edilen çeklere oranı bir önceki yıla göre geriledi.

Ekim ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı; tutar olarak yüzde 0,9, adet olarak ise yüzde 1 oldu. Covid-19 salgını ile mücadele amaçlı Vergi Usul Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna eklenen geçici madde kapsamında 30 Nisan 2021 – 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında (bu tarihler dahil) üyeler tarafından ibrazında karşılıksız çek işlemi yapılmamıştır. Bu nedenle, Mayıs ayında karşılıksız çek verileri 0 olarak gerçekleşmiştir.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı

2021 yılı Ocak-Ekim döneminde, karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının ve keşideci sayısının en yüksek olduğu 5 il sırası ile İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu.

Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 8,8 ile Gümüşhane, yüzde 4,3 ile Mardin, yüzde 4,2 ile Artvin, yüzde 3,5 ile Osmaniye ve yüzde 3,3 ile Hakkari oldu.

Raporun tamamı için tıklayın.

Kaynak: Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!