Karşılıksız Çek Verileri / Ekim 2015

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık Karşılıksız Çek İstatistikleri’ni açıkladı.

Bankalara ibraz edilen çekler:

Bankalara ibraz edilen çek tutarı yılın ilk on ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 540 milyar TL oldu.

Bu dönemde, ibraz edilen çek adedi ise yüzde 3 azalarak 18,5 milyon oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çekler:

İlk on ayda, karşılıksız işlemi yapılan çek adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13; karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise yüzde 38 oranında arttı.

Bu dönemde, parasal tutarı 22 milyar TL olan 618 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde, karşılıksız işlemi yapılan 3,4 milyar TL tutarındaki 127 bin adet çek, daha sonra ödendi.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranı:

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, Ekim 2015 ayında, adet olarak yüzde 3,7 ve tutar olarak yüzde 4,2 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet olarak yılın ilk on ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 0,5 puanlık artış ile yüzde 3,3 olurken, tutar olarak 0,8 puanlık artışla yüzde 4,1 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı:

Ekim 2015 ayında karşılıksız işlemi yapılan çek adedinin en fazla olduğu 5 il, sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu iller arasında ilk sırada İstanbul yer alırken, bu ilimizi Ankara, İzmir, Antalya ve Kocaeli izledi.

Ekim 2015 ayında tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 17,1 ile Bingöl, yüzde 15,3 ile Van, yüzde 12,4 ile Artvin, yüzde 12,2 ile Şanlıurfa ve yüzde 12 ile Bitlis oldu. Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Çankırı, Denizli ve Karabük oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir