Karşılıksız Çek Verileri / Aralık 2015

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık Karşılıksız Çek İstatistikleri’ni açıkladı.

Bankalara ibraz edilen çekler:

Bankalara ibraz edilen çek tutarı 2015 yılında, geçen yıla göre yüzde 12 artarak 673 milyar TL oldu.

Bu dönemde, ibraz edilen çek adedi ise yüzde 2 azalarak 22,8 milyon oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çekler:

Karşılıksız işlemi yapılan çek adedi 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 15; karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise yüzde 37 oranında arttı.

Parasal tutarı 27,3 milyar TL olan 775 bin adet çeke, 2015 yılında karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı yılda, karşılıksız işlemi yapılan 4,4 milyar TL tutarındaki 165 bin adet çek, daha sonra ödendi.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranı:

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, Aralık 2015 ayında, adet olarak yüzde 3,7 ve tutar olarak yüzde 4,0 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet olarak 2015 yılında, geçen yıla göre 0,5 puanlık artış ile yüzde 3,4 olurken, tutar olarak 0,7 puanlık artışla yüzde 4,1 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı:

Aralık 2015 ayında karşılıksız işlemi yapılan çek adedinin en fazla olduğu 5 il, sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu iller arasında ilk sırada İstanbul yer alırken, bu ilimizi Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa izledi.

Aralık 2015 ayında tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 14,3 ile Kırşehir, yüzde 11,6 ile Ardahan, yüzde 10,8 ile Bitlis, yüzde 9.8 ile Kırıkkale ve yüzde 9,3 ile Kütahya oldu. Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Kastamonu, Karabük ve Tunceli oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir