Karşılıksız Çek Verileri / Ağustos 2016

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık Karşılıksız Çek İstatistikleri’ni açıkladı.

Bankalara ibraz edilen çekler:

Yılın ilk sekiz ayında, bankalara ibraz edilen çek tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artarak 465 milyar TL olurken, ibraz edilen çek adedi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 azalarak 14 milyon oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çekler:

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 oranında artarken, karşılıksız işlemi yapılan çek adedi yüzde 7 oranında arttı.

Parasal tutarı 18 milyar TL olan 526 bin adet çeke karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde, karşılıksız işlemi yapılan 3 milyar TL tutarındaki 95 bin adet çek daha sonra ödendi.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranı:

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 0,2 puanlık azalış ile yüzde 3,9 olurken, adet olarak 0,4 puanlık artış ile yüzde 3,6 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı:

Ağustos ayında karşılıksız işlemi yapılan çek adedi ve tutarının en fazla olduğu 5 il, sırasıyla İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa oldu.

Ağustos ayında tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 19,2 ile Bilecik, yüzde 13,2 ile Iğdır, yüzde 9,4 ile Düzce, yüzde 8,5 ile Kırıkkale ve Bingöl oldu. Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Tunceli, Aksaray ve Çankırı oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi