Karşılıksız Çek Verileri / Ağustos 2015

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık Karşılıksız Çek İstatistikleri’ni açıkladı.

Bankalara ibraz edilen çekler:

Bankalara ibraz edilen çek tutarı Ocak – Ağustos 2015 döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artarak 429 milyar TL oldu.

Bu dönemde, ibraz edilen çek adedi yüzde 4 artarak 15 milyon oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çekler:

Karşılıksız işlemi yapılan çek adedi, Ocak – Ağustos 2015 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21; karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise yüzde 49 oranında arttı.

Bu dönemde, parasal tutarı 17,6 milyar TL olan 490 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 2,5 milyar TL tutarındaki 94 bin adet çek daha sonra ödendi.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranı:

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, Ağustos 2015 döneminde, adet olarak yüzde 3,4 ve tutar olarak yüzde 3,7 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, Ocak – Ağustos 2015 döneminde, adet olarak yüzde 3,3 ve tutar olarak yüzde 4,1 oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu oran adet olarak yüzde 2,8 ve tutar olarak yüzde 3,2 idi.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı:

Ağustos 2015 döneminde karşılıksız işlemi yapılan çek adedinin en fazla olduğu 5 il, sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu iller arasında ilk sırada İstanbul yer alırken, bu ilimizi Ankara, İzmir, Antalya ve Kocaeli izledi.

Ağustos 2015 döneminde tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 11,1 ile Bitlis, yüzde 11,1 ile Bingöl, yüzde 10,6 ile Van, yüzde 9,3 ile Hakkari ve yüzde 8,4 ile Mardin oldu. Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Çankırı, Sinop ve Karabük oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir